İstanbullu Depreme Hazırlıkta Eğitimi Seçti

Abone Ol
Daha Fazla

14–15 Ağustos Tarihlerinde Gerçekleşen Etkinliklerle Kamuoyuna Tanıtılan Güvenli Yaşam Gönüllüsü Eğitim Programlarına İstanbullular Yoğun İlgi Gösteriyor.

T.C. İstanbul Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık (İSMEP) Projesi kapsamında yürütülen Güvenli Yaşam Eğitimleri Kasım ayında Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde verilen eğitimle başladı.

İlk etapta İstanbul’daki 14 ilçede gerçekleştirilecek Güvenli Yaşam eğitimleri ile İstanbul halkının başta depremler olmak üzere afetlere karşı bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Güvenli Yaşam I ve Güvenli Yaşam II olmak üzere iki etaptan oluşan Güvenli Yaşam eğitimlerinin birincisinde afetlerle mücadelede temel bilgi ve kavramlar, afetlerde bireysel hazırlık, afet öncesi zarar azaltma ve hazırlık aşamasında risk analizi yapma, acil durum hazırlık planı oluşturma, olası bir afet anındaki doğru davranış modelleri gibi temel afet bilgi ve becerisine yönelik eğitimler yer alıyor.

Güvenli Yaşam II eğitimlerinde ise katılımcılara afet ve acil durum yönetimi, ilkyardım bilgisi, yangın bilgisi, tahliye bilgisi gibi eğitimler, uygulamalı dersler eşliğinde veriliyor. Bir saatlik Güvenli Yaşam I eğitimlerini tamamlayan katılımcılar daha sonra dört saatlik Güvenli Yaşam II eğitimlerine davet ediliyor.

İstanbul’u başta depremler olmak üzere afetlere karşı dirençli bir kent haline dönüştürmeyi amaçlayan İSMEP projesi kapsamında yürütülen eğitimler İstanbullulara ücretsiz olarak veriliyor.

Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy, Kağıthane, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Şişli ve Üsküdar ilçelerinde başlayan eğitimler, ilçelerde okul, halk eğitim merkezi ve kültür merkezlerinde düzenleniyor.

Yorumlar kapalı.