ogretmenler-gunu-kutlama-5

Anne ve Öğretmenin Hakkı Ödenmez

Abone Ol
Daha Fazla

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Tuzla’da İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde salon programı düzenlendi. İbni Sina Ortaokulu tarafından hazırlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü programına Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, İlçe Milli Eğitim şube müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve aileler katıldı. Törende aday öğretmenleri temsilen Barış Manço Ortaokulu öğretmeni Burçin Eroğlu, emekli öğretmenleri temsilen Çağrı Bey İlkokulu emekli öğretmeni Ayten Arı birer konuşma yaptı.

Öğretmen, Nitelikli İnsan Kaynağını Yetiştirir
Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu törende yaptığı konuşmada “Öğretmenler, ülkelerin ve milletlerin en önemli gücü, en büyük zenginliği olan nitelikli, iyi, eğitimli, çalışkan, yeniliklere ve rekabete açık insan kaynağını yetiştirir. Bu bütün dünya için böyledir bizim ülkemiz için bir fazlası vardır. Bizim ülkemizde öğretmenler milletin en kıymetli zenginliği olan nesilleri bu toprakların değerlerine, bu toprakların kültürüne, bu toprakların maneviyatına, bu toprakların mührüne sabitler, bağlar, bütünler” dedi.

Anne ve Öğretmenin Hakkı Ödenmez
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da konuşmasında her insanın ilk eğitimini anneden aldığını, öğretmenle devam ettiğini söyledi. Öğretmenlerin gününü kutlayan Başkan Yazıcı, “İnsan hayatında anne ve öğretmenin hakkı ödenmez. Ne yaparsanız yapın bu 2 insanın hakkını ödemeyezsiniz. İnsanoğlunun yaşam mücadelesi hep öğrenmeyle başlar. İnsanın, aklın ve zekânın kemendi olan bilgiyi almadan bu mücadeleyi sürdürmesi mümkün değildir. Annemizden, babamızdan, çevremizden son nefese kadar öğrenme ile geçen zamanda yaşam sürecinde belki de bu yaşam mücadelesinin en büyük katkısını sağlayan anne ve öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz.
Öğretmenler bireylerin nasıl hayatında bu kadar etkiliyse ülkeler ve milletler için de bu kadar önemlidir. Bu süreçte yeni binalar, yollar şehirsel veya toplumsal manada çok iş yapabilirsiniz ama çağa uygun olarak her şey değişir. En önemli yatırım eğitime, insana yapılan yatırımdır. Bireyin gelişmesi için nasıl bilgeye muhtaçsak, toplumların gelişmesi için de bilgiye muhtacız. Bizim medeniyetimiz de “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” diye ayırır. Dünyada realite budur. Bilenle, bilmeyenin ayrıldığı bir dünyada bilgiye sahip olmamız lazım. Öğretmenlerimize saygı ve hürmetle yaklaşarak bilgi ve irfan sahibi olabiliriz. Öğretmenlerimize şunu söylemek istiyorum. Çocuklarımıza bıraktığınız bir noktanın geleceğini nasıl değiştirdiğini, hayatını nasıl farklılaştırdığını yaşayarak görenlerdeniz. O yüzden hem ülkem adına hem milletim adına bütün çocuklarımız, gençlerimiz ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimiz adına öğretmenlerimizin gününü tekrar kutluyorum” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerimizin Yetiştirdiği Nesiller Fikirlerini Yaşatacak
Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır da konuşmasında “Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmenimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere gerek terör mücadelede gerekse yurdun zor şartlarında kazalarda, belalarda ve hastalıklarda bizleri yetiştiren, ebediyete intikal eden tüm değerli öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla bir kez daha yad ediyoruz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Öğretmenlerimizin yetiştirdikleri nesiller inşallah onların ışığını yakmaya, onların fikirlerini bu ülkenin insanlarına devretmeye devam edecektir” dedi.
Törende Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü ile ilgili mesajı okundu.  Öğretmenler Günü konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Şehit öğretmenlerin yaşamından kesitler, slayt gösterimi ile sunuldu. Emekli öğretmenlere hizmet ve şeref belgeleri Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır tarafından verildi.  İbni Sina Ortaokulu Öğretmenler Korosu müzik dinletisinin ardından göreve yeni başlayan öğretmenler törende yemin etti.

Yorumlar kapalı.