IMG_9607

Atatürk vefatının 79. Yılında Maltepe’de törenle anıldı

Abone Ol
Daha Fazla

Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 79’ncu yıl dönümünde Maltepe’de düzenlenen etkinlikler ile anıldı. Maltepe Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başlayan anma programı Türkan Saylan Kültür Merkezinde etkinlik programı devam etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. Yılı sebebiyle “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” kapsamında Maltepe Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene İlçe Kaymakamı Meftun Dallı, 23. Motorlu Piyade Alay Komutanı Albay Ahmet Yalçın İskender, Maltepe Belediye Başkan Vekili Hasan Gökkaya, siyasi parti temsilcileri, dernek yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Saat 09.05’i gösterdiğinde çalan siren sesiyle 2 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okundu. Kurumların Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla tören sona erdi.

Atatürk, sevdiği türküler ile anıldı

Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni sonrasında 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri Türkan Saylan Kültür Merkezinde devam etti. Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa ilçe protokolü, okul müdürleri, öğretmenler, sivil toplum kurumları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi Müdürü Veli Özçelik, günün anlam ve önemini anlatan açılış konuşmasını yaptı. Özçelik, ‘Türk Milletini bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası olarak gören ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 79’ncu yılında rahmet ve minnetle anıyoruz’ dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından “Atatürk Oratoryosu” sunuldu. Daha sonra yine öğrenciler tarafından Atütürk’ün son günlerinin anlatıldığı ‘Bir Tarih Göçüyor’ adlı dramatizasyon sergilendi.

Atatürk’ün sevdiği türkülerin de söylendiği programda ilçe genelinde resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında başarılı olan öğrencilere Kaymakam Meftun Dallı ve protokol tarafından hediyeleri verildi.

Yorumlar kapalı.