osman boyraz

Bakanlar Maltepe’ye çıkartma yaptı

Abone Ol
Daha Fazla

AK Parti Maltepe İlçe Teşkilatı seçim çalışmaları kapsamında Maltepe’ye yoğun mesai harcıyor. Üst düzey yöneticilerle Maltepelileri buluşturarak, Maltepe’nin sorunlarına çözüm üretmek adına Milletvekilleri, Bakanlar’ı Maltepe’de ağırlayarak vatandaşlar ile buluşturuyor.

Bakan Pakdemirli Maltepe’de

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir. Cari açığın en büyük sebebi enerji ithalatıdır. Bu noktada HES’ler cari açığı azaltacak, en önemli yenilenebilir, yerli kaynaklardır” dedi. Kaynak: Bakan Pakdemirli: “Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir. Cari açığın en büyük sebebi enerji ithalatıdır. Bu noktada HES’ler cari açığı azaltacak, en önemli yenilenebilir, yerli kaynaklardır” dedi.Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Devlet ve Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Üst Yönetim Değerlendirme ve Eğitim Semineri”ne katıldı. Maltepe bir otelde düzenlenen seminerde 2018 yılında DSİ’de yapılanlar ve 2019 yılı hedefleri konuşuldu. Seminere Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, bakanlık yetkilileri ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde yetkililer katıldı. Seminer sonunda Bakan Pakdemirli ve katılımcılarla toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.”Sulamanın başarının anahtarı olduğunu çok iyi biliyoruz ”

2 milyon hektarlık bir alanı sulamaya açmayı hedeflediklerini dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Tarımsal hasılada Avrupa’da 1’inci; dünyada 7’inciyiz. Tarımsal toprak varlığı olarak yine dünyada 17’inci sıradayız. Bu durum, elimizdeki toprak kaynağını, iyi kullandığımızı göstermesi açısından da önemli aslında. Küçükbaş hayvan ve Süt sığırı varlığında Avrupa Birliği’nde 1’inci sıradayız. Büyükbaş hayvan varlığında da Avrupa Birliği’nde, Fransa’dan sonra 2’inci sıradayız. Sulamanın başarının anahtarı olduğunu çok iyi biliyoruz. Su, bizler için adeta bir katalizör vazifesine sahip. 16 yıllık süreçte baraj sayımızı 276’dan 563’e, HES sayımızı 105’ten 547’e, İçme Suyu tesis sayımızı ise 31’den 236’a çıkardık. Şu an için 6,5 Milyon Hektar sulanan alanımız mevcut. İnşallah, 2 Milyon hektarlık alanımızı da sulamaya açmayı hedefliyoruz. Bunun sonucunda, tarımda ekstra yıllık 15 Milyar TL gelir artışı sağlamış olacağız ” diye konuştu.”Enerjide kurulu gücü, 12 bin 556 MW’tan 14 bin 314 MW’a çıkaracağız”Toplumlaştırma ve sulama projelerinde 2023 hedeflerini gerçekleştirmek gerektiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Toplumlaştırma ve sulama projelerinde 2023 yılı hedeflerini, yeni finans modelleri de dahil, gerçekleştirmeliyiz. Bu bağlamda inşallah sağlanan ilave içme suyu miktarında, 4,04 milyar m3/yıldan, 5,048 milyar m3/yıla çıkacağız. Arıtılan günlük atık su miktarını, 236 bin metreküpten 255 bin metreküpe çıkaracağız. Taşkın korumada tesis sayımızı 9 bin 800 adetten, 10 bin 306 adet tesise çıkarmayı hedefliyoruz. DSİ kaynakları ile enerjide kurulu gücü, 12 bin 556 MW’tan 14 bin 314 MW’a çıkaracağız. Yine, özel sektör ve DSİ kaynakları ile toplam kurulu gücü, 28 bin 423 MW’tan, 40 bin 000 MW’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.”Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir”Yakın zamanda havza bazlı yönetime geçeceklerini ifade eden Pakdemirli hidroelektrik santrallerle ilgili bölge halkının doğru bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Yakın zamanda Havza Bazlı Yönetim Sistemine geçiyoruz. Artık, Ankara’dan değil, yerinden yönetim söz konusu olacak. DSİ de bu yapılanma içerisinde, dün olduğu gibi, Bundan sonra da katalizatör işlevini görmeye devam edecek. 2019 yılı için DSİ bütçemize, 9.2 milyar TL kaynak ayırdık. Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir. Cari açığın en büyük sebebi enerji ithalatıdır. Bu noktada HES’ler cari açığı azaltacak, en önemli yenilenebilir, yerli kaynaklardır. HES’lerle alakalı bölge halkının, zaman zaman doğru şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Şayet bölge halkına doğru olanı biz anlatmazsak, başkaları yanlış şeylerle onları yanıltabilir” şeklinde konuştu. Kaynak: Bakan Pakdemirli: “Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir”

Bakan Kasapoğlu Maltepe’de

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü tarafından 4. kez düzenlenen “KYK Tematik Kış Kampları”na katılan üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü tarafından 4. kez düzenlenen “KYK Tematik Kış Kampları”na katılan üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Maltepe’deki Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirilen “Uluslararası İlişkiler Kampı”na Çankırı, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Nevşehir, Tokat ve Van’dan 150 üniversite öğrencisi katıldı.

Organizasyon kapsamında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da aralarında bulunduğu, uluslararası ilişkiler alanında uzman isimlerle buluşan öğrenciler, ayrıca İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezip, şehitlikleri ziyaret etti.

Kampın son gününde öğrencilerle bir araya gelen Bakan Kasapoğlu, tecrübelerini aktardığı gençlerle sohbet edip, onların talep ve şikayetlerini dinledi.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin istek ve taleplerini KYK Genel Müdürü Recep Ali Er ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile not aldı.

Organizasyon sonrasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, gençlere bakanlık faaliyetlerini takip etmeleri tavsiyesinde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“KYK vesilesiyle bakanlık olarak 700 bine yakın öğrencimizi yurtlarımızda misafir ediyoruz. Onlar, bakanlık ailemizin bir parçası. Onlara sadece barınma hizmeti sunmakla değil, her açıdan onları desteklemekle kendimizi sorumlu hissediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler de onlara duyduğumuz sorumluluğun bir parçası. Türkiye’nin dört bir yanından gelmeleri, birbirleriyle kaynaşmaları, alanında öncü isimlerle bilgi alışverişinde bulunmaları, öğrencilerimiz için tecrübe ve heyecan kaynağı. Arkadaşlarımızın heyecan ve mutluluğu, diğer faaliyetler için yeni motivasyon kaynağı oldu. Gençlerimiz tarafından hem kamplarımızın hem de diğer faaliyetlerimizin takibini ısrarla tavsiye ediyorum. Her şeyimiz gençler için. Tüm imkanlarımızı onlar için seferber etmeye hazırız. Gerçekleştirdiğimiz tematik kamplar, alanında öncü isimlerin ders verdiği organizasyonlar mevcut. Olumlu yansımalarını gözlemliyoruz. Bunları artırarak devam ettireceğiz.”

Gençlerin enerjisinin kendilerini motive ettiğini aktaran Kasapoğlu, “Gençlerimizin enerjisi, bize de güven ve enerji veriyor. Bizi motive ediyor. İnşallah bu yolu gençlerimizle omuz omuza ve ele ele yürüyeceğiz. Bu buluşmaları artırarak, gençlerimizle olan irtibatımızı daha da güçlü hale getireceğiz.” diye konuştu.

Katılımcı gençlerle fotoğraf çektiren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yoğun ilgiyle karşılaştı.

Bakan Çavuşoğlu Maltepe’de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Karabağ sorunu çözülmeden Kafkasya’da istikrar olmayacağı gibi, Ermenistan’la ilişkilerimizin düzelmesi mümkün değil” dedi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Maltepe’deki Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’nda üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen 5 günlük Uluslararası İlişkiler Kampı başladı. Kampın açılış programına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, çok sayıda akademisyen ve üniversite öğrencisi katıldı. Göksel Baktagir konseriyle başlayan açılış programında Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, üniversitelilere dış politikaya dair ilkeleri anlatırken, aynı zamanda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“ÖNCELİĞİMİZ GİRİŞİMCİ VE İNSANİ DIŞ POLİTİKA”

Bakanlık olarak önceliği girişimci ve insani dış politika olarak belirlediklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak etkin, adil ve dünya insanlarının beklentilerini karşılayabilecek bir ‘çok taraflılığa’ inanıyoruz. Dünyada sorunlar var. Bir İkinci Dünya Savaşı yaşamıyoruz ama, ikinci dünya savaşı dönemindekinden daha fazla insan çeşitli sebeplerle evini yurdunu terk etmiş. Biz bile ülkemizdeki 3 buçuk milyon Suriyeliyi konuşuyoruz. Buna ırkçı şekilde yaklaşanlar da var. Önümüzdeki süreçte Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri var. Hepimizin merak ettiği şey ırkçı partiler AP’de çoğunluğu elde edecek mi, edemeyecek mi. Çünkü kendi ülkelerindeki meclislerde çoğunluğu ele geçirdiler. Avrupalı bir meslektaşım, yaşananların 1930’lardaki süreci hatırlattığını söyledi. İkinci Dünya Savaşı öncesine mi döneceğiz, yoksa bu trendi hep birlikte geri mi çevireceğiz. Tüm bunların ışığında dış politikamızı, girişimci ve insani dış politika olarak belirledik” dedi.

“EN YAKIN MÜTTEFİKLERİ BİLE ABD’YE ARTIK ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYOR” Bugün ABD başkanının sadece kendi ülkesinin çıkarını düşünerek hareket ettiğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu Amerikalıların çoğunun hoşuna gidebilir. Ama artık batılı ülkeler dahil ABD’nin en yakın müttefikleri dahil herkes, ABD’nin politikalarına endişeyle, şüpheyle yaklaşıyorlar. Öngörülebilirlik yok. Bu yüzden sadece kendi çıkarları adına hareket etmek yanlış. Kazan – kazan anlayışıyla hareket etmeliyiz. Bugün sivil toplum örgütlerinden, parlamenter diplomasiye, siyasi partilerden iş adamlarına, kadınlara ve insani kuruluşlara kadar herkesin içinde olduğu, herkesin katılımını sağladığımız bir dış politika oluşturuyoruz” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, “NATO’nun Irak’taki ikinci ismi bir Türk olacak “derken, “Stratejik ilişkiler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri NATO. NATO içinde biz halen en çok katkı sağlayan ülkeyiz. Şimdi seçimden sonra NATO Irak güçlerini eğitecek. En çok katkı sağlayan ikinci ülke olduğumuz gibi, orada NATO’nun ikinci ismi bir Türk olacak. Biz Suriye’de de konusunda bir adım ötesini değil, 8-10 adım sonrasını düşünerek hareket etmeye çalışıyoruz. Rusya, İran, ABD ve şimdi Irak, Suriye sürecinde artık ben de varım demeye başladı. Gayet doğal. Stratejik düşünürken, sadece stratejik ilişki içinde olduğumuz ülkeler ve kuruluşlarla değil, tüm ülkelerle ilişkilerimizi bir üst düzeye çıkarmamız lazım. Stratejik ilişkilerimizin güçlendiği ülkelerle tüm konulardaki ilişkilerimiz güçleniyor. Ancak ikili ilişkileri tek başına stratejik düzeye çıkarmak yeterli değil. Bir taraftan 3’lü ve 4’lü mekanizmalarla Balkanlar, Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere istikrara katkı koymaya devam ediyoruz. Stratejik ilişkileri geliştirirken dünyanın her yerine açılım da önemli. Ulaşamadığımız ülke olmamalı. Tüm mevcudiyetlerimizle oralarda olmalıyız” dedi. Karabağ sorununa da değinen Bakan Çavuşoğlu, “Var olan bazı sorunları çözmek için de girişimci olmak lazım. Sadece çıkarlarınızı korumak yetmez. Bugün Karabağ sorunu çözülmemişken Kafkasya’da istikrar olmayacağı gibi Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerinin düzelmesi mümkün değil. 2019’da bu konularla biraz daha yakından ilgileneceğiz. Bugün Kıbrıs meselesini çözmek için Türkiye üzerine düşeni yaptığı gibi, her zaman çözüm önerilerini ortaya koyuyor. Kıbrıs’ın geleceğinde oradaki Türklerin çıkarları için hareket ediyoruz. Amaç ne, orada istikrarı tesis etmek. Bir yandan karşı tarafla ilişkilerimiz sürüyor ama tek taraflı sondaj çalışmalarına da seyirci kalmıyoruz. Kim ne derse desin, Barbaros’tan sonra ikinci platformumuzla KKTC’nin bize ruhsat verdiği alanlarda çalışmalarımıza başlıyoruz” şeklinde konuştu.

“HERKES TÜRKİYE GİBİ BAKMIYOR”

Suriye’de herkesin bir ajandası olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’de herkesin farklı bir ajandası var. Herkes Türkiye gibi bakmıyor. ABD’nin kararından sonra hareketliliği görüyorsunuz. Her ülke değişik politikalar içine girmeye başladı. Türkiye’nin politikasında değişiklik var mı? Suriye teröristlerden temizlenecek, Suriye’ye barış ve istikrar gelecek, siyasi çözüm olacak, Suriye’nin geleceğini Suriyeliler belirleyecek. Irak’ın yeniden inşası konusu da bizim açımızdan bir girişimciliktir. Merkez ile Erbil arasında hala sorunlar var. Halen DEAŞ’ın mevcudiyeti var. Su yönetimini başaramadıkları için devamlı bizden istiyorlar. Uluslararası anlaşmaların gereğini yapıyoruz ama hepsini versek de durum değişmeyecek. Şimdi Cumhurbaşkanımız Veysel Eroğlu’nu özel temsilci olarak görevlendirdi” dedi.

“İNSANİ YARDIMLARDA BİRİNCİ SIRADAYIZ”

Terör örgütleriyle mücadeleden de bahseden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “”Terörle mücadele bizim önceliklerimizden biri. PKK, DAEŞ, FETÖ gibi örgütlerle yurt dışında da mücadele etmek bizim görevimiz. Bunlar Türkiye’den uzak dersek yanılırız. Darbeden sonra FETÖ’yle çok mücadele ettik. Kurumlardan temizledik. Tankları insanların üzerinden geçirecek kadar gözünü karartanlar her şeyi yapar. Oralarda kampanya yapıp para topluyorlar. Ermeni lobileri kadar Türkiye aleyhine propaganda yapıyorlar. FETÖ’nün yurt dışındaki yapılanmasını çökertemezsek, bize yurt dışından tehdit oluşturmaya devam edecekler. Ne olursa olsun Türkiye’ye gelip Türk adaleti karşısında hesap verecekler. Darbe girişiminden sonra Kırgızistan’ı örnek verdik, Kırgızistan alındı. Şimdi kendileri itiraf ediyorlar. Bir önceki dışişleri bakanı, ‘Biz şimdi müdahale etmeye kalksak bize darbe yaparlar ve başarırlar’ dedi. Askerin, polisin, yargının içine girerek tehdit oluşturduklarını artık herkes gördü”dedi. Yurt dışında 247 misyonun olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu,”5. sıradayız. Kısa sürede 263’e çıkarıyoruz. İnsani yardımlarda birinci sıradayız. 8,1 milyar dolar. En zengin ülke biz miyiz’ hayır. Ama dünyanın en cömert ülkesiyiz. En zengin ülke olan ABD’nin yardım miktarı 6,7 milyar dolar.” dedi. Bakan Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün batılı ülkelerden tir tir titreyerek korkan dev İslam ülkeleri var. İslam coğrafyasını karıştırmaya çalışan İslam ülkeleri var. İsrail’in Kudüs kararı sonrası hemen İstanbul’da iki tane zirve düzenledik. BM’de gündeme getirmeyi başardık. ABD ve İsrail’e karşın ezici bir çoğunlukla oradaki oylamayı kazandık. Ama bunu yaparken bu İslam ülkeleri yanımızda yoktu. ABD tehdit ediyor. Bize gelip, size karşı olmayacağız ama çekimser oy vereceğiz dediler. O koca koca ülkeler ABD korkusundan New York’u terk ettiler. Giderken de ‘tatile gidiyoruz’ dediler. Yeni bakan olduğumda Bosna Hersek’teki temaslarımızdan biri sırasında, bir açılış yaptık. Oradan da ikindi namazı için camiye geçeceğiz. Bayağı geç kaldık. Büyükelçi kulağıma eğilerek ‘Sayın bakan, buradaki imam yaklaşık 2 saat sizi beklemiş. Bir gönlünü alabilirseniz iyi olur’ dedi. İmama gidip ‘Hocam hakkınızı helal edin. 2 saat bekletmişiz’ dedim. İmam bana ne dedi biliyor musunuz? ‘Biz sizi 100 senedir bekliyoruz'”

Yorumlar kapalı.