20151121_002237 copy

Bayırbucak Türkmenleri ateş altında

Abone Ol
Daha Fazla

Suriye’nin Bayırbucak bölgesine Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı birliklerin karadan, Rusya’nın ise havadan, denizden düzenlediği saldırılar bölgede büyük bir tedirginlik yarattı. Düzenlenen saldırılarda patlama sesleri Hatay’ın Yayladağı ilçesinden duyuldu. Saldırılarda çok sayıda Türkmen şehit edildi ve birçok Türkmen yaralandı.

Esad güçlerinin kontrolündeki Yayladağ sınırımızla komşu olan Lazkiye’nin Bayırbucak bölgesine hakim tepeleri de rejim güçlerinin kontrolü altına aldığı belirtiliyor. Daha önce de zaman zaman PYD ve Özgür Suriye güçleri aynı bölgeyi kontrol altına alarak denize bir kapı açmaya çalışmış, bu nedenle muhaliflerle rejim güçleri arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Rus konsolosluğuna protesto
lkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı, Suriye’de TürkmenDağı’nda katledilen Türkmenler’i yalnız bırakmadı. Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın sosyal medya hesabından duyurduğu protesto saat 23.30’da İstanbul Beyoğlu’ndaki Rusya Büyükelçiliği önünde yapıldı. İstanbul Ülkü Ocakları’nın düzenlediği protesto yürüyüşüne binlerce vatandaş katıldı. Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Rus konsolosluğu önünde protesto gerçekleştirildi. ‘Türkiye uyuma soydaşına sahip çık’, ‘Katil Rusya Türkmen Dağı’ndan defol’ sloganları atarak büyükelçilik yakınlarında polisin kurduğu barikata kadar yürüdü. Konsolosluğa Türkmen bayrağı asılırken, binlerce ülkücü tekbir getirerek, dua ederek, slogan atarak Türkmenlerin yanlarında olduklarını belirtti.

Türkiye’den Bayırbucak dağına ilk yardım götüren Ömer Lefzan
Türkiye’den ilk olarak geçtiğimiz ramazan ayında MHP Maltepe İlçe Teşkilatı Ömer Lefzan başkanlığında Türkmenlerin Suriye’deki son kalesi olan Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Türkmenlere yardım götürdü. Neredeyse hergün bombalanan Türkmen dağına korkusuzca yardım götüren MHP Maltepe İlçe Teşkilatı tırları içerisinde yaklaşık 10 kişi ile Bayırbucak Türkmen dağına ulaşmıştı.

20151120_232700 copy

20151120_233456 copy

20151121_002237 copy

Yorumlar kapalı.