_DSC0311

Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü, Maltepe’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Abone Ol
Daha Fazla

Geçmişimizden aldığımız her ders geleceğimizi aydınlatan bir ışıktır

Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü, Maltepe’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dünyanın birçok yerinde kazanılmış en büyük zaferlerden biri olarak gösterilen Çanakkale Zaferinin 102’inci yılı Maltepe’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle Maltepe Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Maltepe Kız  Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101.Yıldönümü ve Şehitleri Anma programı düzenlendi.  Programa Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Salih Akay, Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Canan Döner, daire amirleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Maltepe  Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapılan etkinlik istiklal marşı ve şehitler için Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Günün anlam ve önemini  belirten bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptın; “Çanakkale Geçilmez” in ne demek olduğunu anlatmak için toplandıklarını belirtti.

Biz kimiz sorusunu merak edenler Çanakkale’ye baksınlar

Çanakkale, bin yıllık tarihimizin aynasıdır diyerek sözlerine başlayan Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı; ”Bundan 102 yıl önce Çanakkale’de yazılan destanı o destanın tüm kahramanlarını bir kez daha hürmetle, minnetle yad ediyorum. Çanakkale bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızı, iman gücünün çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir. Azmin ve imanın teknolojiye üstün geldiği tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın eseridir. Biz aslında kimiz sorusunun cevabını merak edenler Çanakkale’ye bakmalıdır. Baktıklarında Filistinli Ahmet ve Musullu Selahattin’i, Sudanlı Ahmet ve Kırımlı Kemal’i ve elbette Anadolu’nun, Trakya’nın her şehrinden kahramanları görecektir. Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlardan Kuzey Afrika’ya kadar kökeni, rengi ve meşrebi ne olursa olsun Mehmetçikler aynı dava uğrunda Çanakkale’de bir araya gelmiş, aynı toprağa kanlarını akıtmışlardır. Onlar Çanakkale’nin savaşın herhangi bir cephesinin değil tarihin en büyük medeniyet mücadelelerinden birinin adı olduğunu biliyorlardı.”

 Kınalı kuzular, kanlarıyla ” Çanakkale Geçilmez” dedirtmişlerdir

Kaymakam Dallı  ” Bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen kınalı kuzular, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, “Çanakkale Geçilmez”  sözünü daha doğrusu bu sözün gerisindeki inancı ve kararlılığı tarihe kanlarıyla kazımışlardır. Milletimizin en seçkin, en yetişmiş en verimli nesillerini feda etme pahasına Çanakkale’de fitilini tutuşturduğu ateş kendimize Kurtuluş Savaşını verecek gücü bulmamız ve yeni devletimizi, cumhuriyetimizi kurmamızla sonuçlanmıştır. Geçmişimizden aldığımız her dersin geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız. Çanakkale bizim için 102 yıl sonrada 15 Temmuz’da da gördüğümüz gibi çok güçlü bir şekilde önümüzü aydınlatan dersler ile doludur.

Bir kez daha Çanakkale Zaferinin 102’inci yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. ” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından sahnelenen Çanakkale Zaferini anlatan tiyatro oyunu izleyenleri duygulandırdı.

Şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında ilçe genelinde dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından ise program sona erdi.

Yorumlar kapalı.