ali kılıç

CHP Maltepe’de “Ali Kılıç” dedi

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe’nin mevcut belediye başkanı Ali Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi MYK’ya sunuldu ve geçti.

MYK, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediye Başkan Adayı için mevcut belediye başkanı Ali Kılıç ismini MYK’ya sundu ve MYK’dan geçti. Maltepe’nin mevcut belediye başkanı Ali Kılıç’ın Parti Meclisine sunulması ardından kabul edildiği taktirde CHP Maltepe’nin adayı olarak kesinleşeceği ifade edildi.

CHP’de gözler İstanbul’da
MYK’da Maltepe’de mevcut belediye başkanı Ali Kılıç’ın önerildi. Peki CHP’nin Maltepe Belediye Başkan adayı olarak MYK’ya sunulan Ali Kılıç kimdir?

1964 yılında Tunceli Pülümür’de doğdu. Lise yıllarını siyasal fırtınalar içinde geçirdi. 1980’de yurtdışına çıktı. Almanya’da bir yandan eğitimini tamamladı, bir yandan da dünya görüşü ve hayat felsefesiyle örtüşen bir meslek olan gazeteciliğe başladı.

Uzun yıllar Milliyet Gazetesi Münih Temsilciği yaptı. Bu süreçte, insanlığa en büyük acıları yaşatan savaş gerçeğiyle genç yaşta karşılaştı. Romanya, Afganistan ve Yugoslavya’daki savaşları gazeteci olarak yakından takip etti.

Avrupa’nın en güçlü göçmen örgütü olarak kabul edilen Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevini devraldığında, henüz 30 yaşındaydı. Daha sonra da Türk–Alman Dostluk Federasyonu Kurucu Genel Başkanı olarak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı toplumsal mücadeleyi örgütlü olarak yükseltti.

Avrupa’daki sosyalist ve sosyal demokrat düşüncenin unutulmaz liderlerinden Federal Almanya Eski Başbakanı Willy Brandt’ın Genel Başkanlığı döneminde Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin Gençlik Kolları’nda başlayan siyasal yaşamını, “Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen” ilkesinin ülkesinde egemen olması için Türkiye’ye taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1. Bölge Milletvekili Adayı, Parti Meclisi Üyesi, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yaptı, Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevini de sürdürdü.

2014 Yerel Seçimlerinde “DAİMA SEVGİ KAZANACAK” sloganıyla yüzde 49.30 oy alarak Maltepe Belediye Başkanı seçildi.

Yorumlar kapalı.