ali kılıç kemal kılıçdaroğlu

CHP Maltepe’nin adayı Ali Kılıç

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe’nin mevcut belediye başkanı Ali Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Maltepe’nin adayı olarak açıklandı. CHP MYK, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediye Başkan Adayı için mevcut belediye başkanı Ali Kılıç ismini MYK’ya sundu. MYK’dan geçen Ali Kılıç ismi daha sonra CHP’nin karar organı parti meclisinde gönderildi.

CHP Maltepe’de Ali Kılıç ile devam dedi
MYK’da Maltepe Belediye Başkan adayı olarak Ali Kılıç’ın ismini sunan Kılıçdaroğlu, Parti Meclisinde aday belirleme konusunda yaşanan tartışmalar üzerine aday belirlemek için PM’den yetki aldı. Yapılan oylamada 43 kabul, 13 ret, 1 çekimser oy ile yetki Kılıçdaroğlu’na devredildi. Aday belirleyecek ve açıklanan adayları da değiştirebilecek yetkiyi alan Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulunu topladı. MYK sonrasında yapılan açıklamada CHP Maltepe’de mevcut belediye başkanı Ali Kılıç ile devam kararı aldı.

“Daima Sevgi Kazanacak” sloganıyla 2014 yılında seçim çalışmalarına başlayan Ali Kılıç, vatandaşın %49,30 oyunu alarak seçilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar projesi olan “Aile Sigortası”, ilk kez Maltepe Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Her aybaşında 600 TL yüklenecek ve Maltepe sınırları içerisinde sadece alışveriş için kullanılabilecek olan Halkkart, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara teslim edildi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Açlığı tarihe gömmek namus borcumuzdur. Bunu CHP iktidarında başaracağız” dedi.

Maltepe Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yoksullukla mücadele amacıyla iktidar projesi olarak geliştirdiği “Aile Sigortası”nı hayata geçirdi. “Halkkart” adı verilen kartlar, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara düzenlenen törenle teslim edildi. Atatürk, silah arkadaşları ve Afrin’deki şehitler anısına saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başlayan törene CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“20 PROJENİN 18’İNİ GERÇEKLEŞTİRDİK”
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yerel yönetimlere talip olduğunu eşinden önce Kemal Kılıçdaroğlu’na ifade ettiğini belirterek, o gün söz verdiği 20 maddenin, 18’ini gerçekleştirdiğini ifade etti. Başkan Kılıç, “Genel Başkanımız 2011’de; ‘Biz iktidara gelirsek 600 TL kadınlara vereceğiz’ demişti. Yapamazsınız, demişlerdi. Maltepe Belediyesi’nin 38 gencini eğittik. 53 bin haneyi teker teker dolaştık. Bir eve giderken öbür evin haberi olmadı. Puantaj sistemiyle yoksulluk sınırında olan, tapusu, bağı bahçesi olmayan, geliri olmayan kardeşlerimize 600 TL verelim, gıda kolisinden kurtaralım dedik. 3,5 sene sürdü, Allah nasip etti. Bu vesileyle projenin mimarlarından Seyfullah Beysülen’e teşekkür ediyorum. Bugün de çok güzel bir gün, çünkü yarın anneler günü. Benim annem Hakk’ın rahmetine kavuştu. Eğer oğlanlar, kızlar gelmezse ben de bir evladınızım, ellerinizden teker teker öperim” dedi.

KADINLAR HAYATA KATILACAK
Maltepeli kadınları hayata katmak için ürettikleri birçok projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Kılıç, sekiz kreşin açıldığını, beş tanesinin inşaatının bittiğini, birinin inşaatının devam ettiğini belirtti. Görev süresi dolmadan 18 mahalleye kreş sözünü yerine getireceğini ifade eden Kılıç, açılışını yaptığı ilk kreşin Başıbüyük’te olduğunu ifade ederek, oy oranına bakmaksızın eşit hizmet götürdüklerinin ve ayrım yapmadıklarının altını çizdi. Maltepe’deki yeşil alanı iki katına çıkardıklarını ifade eden Kılıç, bölgenin en büyük parkını 30 Ağustos’ta hizmete açacaklarının müjdesini verdi. Kılıç konuşmasını, “Bankayla anlaştık. Vereceğimiz bu kartla kadınlar, Maltepe’de alışveriş yapacaklar. Ama şunu belirtmek isterim ki sadece kadınlara veriyoruz. Maltepe Belediyesi bütçesinden çıkan para yine kadın kardeşlerimize gidecek, esnafımıza gidecek, yani Maltepe kazanacak” sözleriyle noktaladı.

53 BİN HANENİN KAPISI ÇALINDI
Tamamen bilimsel yöntemlerle ve puanlama sistemine dayalı titiz bir araştırmayla sonuçlandırılan “Aile Sigortası” projesi için, Maltepe Belediyesi bünyesinde ekip kuruldu. İlçe sınırları içerisinde 53 bin hanenin kapısını tek tek çalan ekipler, puanlama sistemi ile ihtiyaç sahibi 3 bin 6 haneyi tespit etti. 11 bin 419 vatandaşla yüz yüze anket yapıldı. Geliri 1500 TL’nin altındaki haneler için ise ikinci etap çalışmaları başlatıldı. İkinci etapta, Sosyal İnceleme Formu oluşturularak, yardım yapılacak hanelerin bilgileri resmi kayıtlarla karşılaştırıldı ve bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra listeler oluşturuldu. Proje kapsamında tespit edilen ailelere, her ay ortalama 600 TL maddi destek sunulması planlanırken kartlar, hanedeki kadınların adına çıkartıldı. Alkol ve tütün dışında alışveriş için kullanılabilecek kart, sadece Maltepe sınırları içerisinde geçerli olacak ve Maltepe esnafına da destek sağlanacak.

 

CHP’nin Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç kimdir?
1964 yılında Tunceli Pülümür’de doğdu. Lise yıllarını siyasal fırtınalar içinde geçirdi. 1980’de yurtdışına çıktı. Almanya’da bir yandan eğitimini tamamladı, bir yandan da dünya görüşü ve hayat felsefesiyle örtüşen bir meslek olan gazeteciliğe başladı.

Uzun yıllar Milliyet Gazetesi Münih Temsilciği yaptı. Bu süreçte, insanlığa en büyük acıları yaşatan savaş gerçeğiyle genç yaşta karşılaştı. Romanya, Afganistan ve Yugoslavya’daki savaşları gazeteci olarak yakından takip etti.

Avrupa’nın en güçlü göçmen örgütü olarak kabul edilen Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevini devraldığında, henüz 30 yaşındaydı. Daha sonra da Türk–Alman Dostluk Federasyonu Kurucu Genel Başkanı olarak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı toplumsal mücadeleyi örgütlü olarak yükseltti.

Avrupa’daki sosyalist ve sosyal demokrat düşüncenin unutulmaz liderlerinden Federal Almanya Eski Başbakanı Willy Brandt’ın Genel Başkanlığı döneminde Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin Gençlik Kolları’nda başlayan siyasal yaşamını, “Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen” ilkesinin ülkesinde egemen olması için Türkiye’ye taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1. Bölge Milletvekili Adayı, Parti Meclisi Üyesi, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yaptı, Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevini de sürdürdü.

2014 Yerel Seçimlerinde “DAİMA SEVGİ KAZANACAK” sloganıyla yüzde 49.30 oy alarak Maltepe Belediye Başkanı seçildi.

Yorumlar kapalı.