cumhuriyet halk partisi

CHP’de Aday Adaylık Başvuru Süresi Belli Oldu

Abone Ol
Daha Fazla

CUMHURİYET HALK PARTİSİ ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI 17-24 ŞUBAT’TA

Parti Meclisi’nde alınan karara göre 17-24 Şubat tarihleri arasında adaylık başvuruları Genel Merkez’e yapılabilecek.

Parti Meclisi’nde alınan kararla 85 seçim bölgesinin 55’inde milletvekili adayları ‘kontenjanlı’ hakim gözetiminde ön seçimle belirlenecek.

Aralarında Eskişehir, Hatay ve Yalova’nın da bulunduğu 30 ilde merkez yoklaması, 10 ilde ise kontenjanlı parti örgütü gözetiminde eğilim yoklaması yapılacak. Toplantıya ilişkin kararları açıklayan CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç kontenjan uygulamasının olacağı “İstanbul, Ankara ve İzmir 1. sıra adayları kadın olacağını söyledi. Koç, Siyasi Partiler Yasası ve CHP İç Tüzüğü’nün öngördüğü kontenjan ve merkez adaylarının ise belirli seçim bölgelerinde kullanılacağını dile getirdi.

41 İLDE ÖN SEÇİM YAPILACAK

CHP Parti Meclisi’nin aldığı karar göre Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak ve Yozgat’ta ön seçim ile adaylar belirlenecek. Bu illerden İstanbul, Ankara, İzmir’de fermuar adı verilen yöntemle adaylar belirlenecek.

39 KONTENJANIN 25’İ ÜÇ İLDE KULLANILACAK

İstanbul 1. Bölge 1, 3, 5, 7, 9; İstanbul 2. Bölge 1, 3, 5, 7; İstanbul 3. Bölge 1, 3, 5, 7 ve 9’ncu sıra adayları parti yönetimi kontenjanı olarak ayrıldı. Ankara 1. Bölge 1, 3, 5, 7; Ankara 2. Bölgede ise 1 ve 3. sıra adaylar parti yönetimi kontenjanından olacak. İzmir 1. Bölge 2, 4 İzmir 2. Bölgede ise 2, 4 ve 6. sıra adayları Genel Merkez’in kontenjanı olarak ayrıldı.

Yorumlar kapalı.