MAYAposter

“Cumhuriyet benim” Festivali Grammy ödüllü sanatçı Maya Azucena konseriyle başlıyor

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 94’üncü yılına özel olarak düzenlediği ve 1 ay boyunca ilçeyi festival alanına çevirecek “Cumhuriyet Benim – Cumhuriyetimizin 94. Yılını 94 Etkinlikle Kutluyoruz” etkinlikleri, Grammy ödüllü sanatçı Maya Azucena’nın Beşçeşmeler Meydanı’nda vereceği konserle başlıyor. Konserde Azucena’ya Türkiye’nin ilk kadın neyzeni Burcu Karadağ eşlik edecek.

        ABD’nin divası olarak bilinen, 4 oktavlık güçlü sesi, aldığı ödüller ve ses getiren düetleriyle anıldığı kadar, insani yardım alanlarında yaptığı çalışmalar, kadınların güçlenmesi için gerçekleştirdiği uluslararası projelerle de adından söz ettiren Azucena, Grammy ödüllü bir sanatçı. Brooklyn’de başlayan ilginç hayat hikayesini geniş kitlelere şarkılarıyla anlatan Azucena, kendi şarkısı ile aynı adı taşıyan ve kadına şiddete karşı, kadınları güçlendirmeyi hedefleyen “Fearless” (Korkusuz) adında  bir kampanyanın da öncüsü. Azucena; Marcus Miller, Jason Miles, DJ Spinna, DJ Logic, Fotz and the Tantrums, Cormega, Mr Cheeks, Immortal Technique, Vernon Reid, Bob Siclair and Jonathan Peters gibi önemli sanatçılarla da aynı sahneyi paylaştı.

Maltepe Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak, Cumhuriyet’in 94’üncü yıldönümünü, mahallelerle düzenleyeceği ve bir ay sürecek 94 etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Cumhuriyet coşkusunu sokaklara taşıyacak “Cumhuriyet Benim” etkinlikleri kapsamında, tarihi Beşçeşmeler Meydanı’nda Bosna Sancak, Azerbaycan, İspanya, Rusya, İsviçre ve Küba geceleri de düzenlenecek. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ekim ayını Cumhuriyet şölenine dönüştürdüğümüz Maltepe’de, her güne en az iki etkinlik sığdırdık” dedi.

Cumhuriyetin 94’üncü kuruluş yıldönümü Maltepe’de, bir ay sürecek muhteşem etkinliklerle kutlanacak. Maltepe Belediyesi tarafından, Türkiye’de bir ilk olan ve “Cumhuriyet Benim” adı altında düzenlenecek etkinlikler, 29 Eylül Cuma günü Beşçeşmeler’de düzenlenecek Grammy ödüllü Maya Azucena ve neyzen Burcu Karadağ’ın konseriyle başlayacak.  Festival, 29 Ekim’de yapılacak fener alayı,  Suzan Kardeş ve mübadil korosu konseriyle son bulacak. Cumhuriyet’in kuruluşu ve sonrasında yaşanan gelişmeleri konu alan Cumhuriyet dizisinin de bölüm bölüm gösterileceği etkinliklerde, mahallelerde Turgut Kahraman’ın “Tarihe Dokunanlar” sergisi sergilenecek ve “Kuruluştan Kurtuluşa Bir Aşktır Cumhuriyet” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. İlçedeki parklarda da, şef Füsun Batum’un yönetiminde Maltepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu konser verecek.

SÖYLEŞİLER VE ÇOCUK OYUNLARI

Amatör futbol kulüplerinin Cumhuriyet turnuvası düzenleyeceği “Cumhuriyet Benim” etkinliklerinde, 21 Ekim’de Gülsuyu Stadyumu’nda sevilen sanatçı Volkan Konak dev bir konser verecek. Danslar, söyleşiler, film gösterimleri, çocuk oyunları, tiyatrolar ve sergilerle, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin de katılacağı festivalde, Âşık Mahzuni Şerif anması da gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Festivali’ni tüm Maltepelilere ithaf eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Hiçbir ulusa nasip olmayan bir önderin üstün çabaları sonucunda, bundan 94 yıl önce karanlıkları yırtarak, aydınlık yarınların yolunu açan Cumhuriyet ile buluştuk. Verdiği bağımsızlık mücadelesi ile dünyanın sömürge ülkelerine ve boyunduruk altında yaşayan halklara umut olan Mustafa Kemal Atatürk, savaş meydanlarından siyaset arenasına taşıdığı zekası ile bütün dünyanın gıpta ile baktığı bir devlet adamı profili oluşturdu. Atatürk, bağrından koptuğu çilekeş Anadolu insanını kurtarmak için Cumhuriyet’in kurulmasına öncülük etti. Bugün Cumhuriyetimizi canımız pahasına korumak ve kollamak görevi de, bizlere düşüyor” dedi.

“CUMHURİYETE SEVDALIYIZ”

Etkinliklerle ilgili bilgi de veren Başkan Kılıç, şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yılını 94 muhteşem etkinlikle, tüm Maltepe halkı ile birlikte kutlayacağız. Ekim ayını Cumhuriyet şölenine dönüştürdüğümüz Maltepe’de, her güne en az iki etkinlik sığdırdık. Dünyanın farklı kültürlerini Maltepe halkı ile buluşturacak, Maltepemizin 94 yıllık Cumhuriyet geleneği olan Mübadil Davulu korosuna yeniden can vereceğiz.  94. yılında yine Cumhuriyet sevdalısı Maltepelilere yakışan bir etkinlik programı hazırladığımıza inanıyorum. Bu coşkuyu ekim ayı boyunca Maltepe’nin her köşesinde, hep birlikte yaşayacağız.”

///KUTU SAYILARLA MALTEPE “CUMHURİYET BENİM” FESTİVALİ

14 Konser

17 Tiyatro

6 Film gösterimi

12 Çocuk tiyatrosu

16 Çocuk atölyesi

18 Sergi

5 Söyleşi

6 Dünya kültürleri buluşması (Bosna-Sancak, Azerbaycan, İspanya, Rusya, İsviçre ve Küba günü.)

TARİH: 29.09.2017 (Cuma)

SAAT: 20:00

YER: Maltepe Yalı Mahallesi, Beşçeşmeler Meydanı

İLETİŞİM: (0216) 458 99 99

Yorumlar kapalı.