ahmet-köşe

Expo Mu Dediniz?

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın seçimlerde tek bir vaadini hatırlıyorum. Oda Maltepe’ye fuar kazandırmak fikriydi. Bu projesini anlattı, halk onay verdi, Ali Kılıç seçildi.

Göreve geldiği günden itibaren “EN BÜYÜK HAYALİM” dediği fuar projesine destek turlarına başladı. Almanya menşeili bürokrat ve siyasilerden oluşan birkaç kişinin desteğini alınca kendisini satın alma fuarları yerine evrensel fuarlara adadığını görüyoruz.

Ya başkan bir hayal peşinde koşuyor, ya da kahraman olmak istiyor.

Expo dünya fuarını gerçekleştirirse Türkiye her ilçeye, her il’e Ali Kılıç’ın büstünü diker. İstanbul büyükşehir belediyesi ne demek, parti genel başkanı olur hatta expo ve kazanımlarını sağladığı için başbakan olarakta görebiliriz. Tabi bunlar expo’yu gerçekleştirebilirse.

Bizce expo’yu gerçekleştirebilme ihtimali asla yoktur. Neden mi?

Bir ülkenin, bir şehrin expo adaylık başvurularını o ülkenin merkezi hükümetleri YAPMAK ZORUNDADIR. Expo alt yapı ve benzeri giderler için 25 milyar dolar harcayacağına expo düzenleme kurulu “PIE” üyelerini ikna etmek zorunda. (Uluslararası sergiler bürosu)

Dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olan expo’lar, 1) dünya kupası 2) olimpiyatlar 3) expo’lar…

5 yılda bir düzenlenen expo fuarlarına katılımlar firma düzeylerinde değil ülke düzeylerinde yapılmaktadır. Expo’ların amacı temsil ettikleri ülkelerin tarih, kültür ve sahip oldukları varlıkların ortaya konmasıdır. Teknolojik yenilik ve doğaya uyum evrensel konuları içermesidir.

Expo ticari bir fuar değildir.

1 milyon 500 bin metre kare (150 hektar) bir alan ihtiva etmesi gerekir. Expo fuarını düzenlemek için adaylık başvurularını ülkelerin hükümetleri yapmak zorundadır.

Gerekli olan ekonomik giderler için hükümetler garanti vermek zorundadır. Başvurular en az 6 yıl önceden yapılmalıdır.

Türkiye expo’lar ile tanınma süreci İzmir büyükşehir belediyesinin aday olduğu Expo 2015 organizasyonudur. Bu organizasyonu İzmir büyükşehir belediyesi üstlenmiş, hükümette ekonomik giderlerini karşılama garantisi vermiştir.

Cumhurbaşkanı düzeyinde BIA üyeleri huzuruna çıkan Türkiye, Expo 2015 için dışişleri bakanı düzeyinde bir iletişim kurmuştur. Expo 2015 yürütme kurulu başkanı ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Ali Babacan’dır.

Eski CHP genel başkanı Deniz Baykal, Expo kalkınma ajansı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünya sağlık örgütünün en üst düzey Türk yöneticisi Tomris Tüzmen, Tubitak başkanı Prof. Dr. Nuket Yetiş bizzat Expo 2015’e destek vermişlerdir. Türkiye 2015 için “HERKES İÇİN SAĞLIK, DAHA İYİ BİR YAŞAM İÇİN YENİ YOLLAR” tezi ve teması ile girmiş, rakibimiz Milano ise “GEZEGENİMİZDE BESLENME, YAŞAM İÇİN ENERJİ” temasıyla Expo 2015’de yarışmışlardır.

Expo için Türkiye hükümeti 20 milyar dolar harcayacağını ilan etmiş, hatta İzmir meydanında dönemin valisi, Sertap Erener ve Kıraç konserleri ile 250 bin kişiye konserler vermişti.

Bugüne kadar Almanya Hannover “İNSAN-DOĞA-TEKNOLOJİ” teması ile katılmış, 1600 dönüm arazi üzerine kurulmuş fuar 5 ay açık kalmıştı.

Çin hükümeti Şanghay Expo’su için 45 milyar dolar harcama yapmış, 73 milyon ziyaretçi, 2 milyon turist kazanmıştır.

2015 için yarışan Türkiye (İzmir) 65 oy alırken, 86 oy alan Milano seçimi kazanmış, 21 milyon ziyaretçi alması planlanıyor.

2020’de yapılacak Expo adaylığı için ülkemizden Ankara büyükşehir belediyesi ve İzmir büyükşehir belediyesi de adaydır. Her iki Expo adaylarımız Ankara kalkınma ajansı, İzmir kalkınma ajansı marifetleriyle kulislere başlamıştır.

Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri arazi olarak müsait olmalarına rağmen STK’lar, bilim adamları, sanatçılar, merkezi hükümet ve ekonomik kaygıları olmamalarına rağmen Türkiye’nin bu yarıştan galip çıkması Ali Kılıç’ın kurduğu hayalden öte birşey değildir.

Maltepe’nin belediye başkanının bir Expo hayali kurması çok güzel birşeydir. Tatlıdır, kulağa da hoş gelir ama unutulmasın ki söyledikleri HAYALDİR.

Bu hayale destek isteyen Ali Kılıç’a, bu hayalinin gerçekleşmeyeceğini bile bile yine de destek veriyoruz. Çünkü büyük düşünüyor.

Saygılarımla…

Yorumlar kapalı.