5901aa1246410_18056593-10151254998459953-2369179479308170932-o

Fatih Mahallesi’nde Tapu Sevinci

Abone Ol
Daha Fazla

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, imar çalışmaları sonunda Fatih Mahallesi 8686 Ada 10 Parsel’deki 42 hak sahibine tapularını düzenlenen törenle teslim etti. Başkan Şahin, göreve geldiklerinde 10 binden fazla olan gecekondu sayısını 3 binlere indirdiklerini belirtti.

Kent genelinde mülkiyet sorunlarının çözümünde çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Pendik Belediyesi, hedefine bir adım daha yaklaştı. İmar çalışmaları sonunda Fatih Mahallesi 8686 Ada 10 Parsel’deki 42 hak sahibi için Tapu Teslim Töreni düzenlendi. Ahmet Yesevi Mahallesi Ahi Evran Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin katıldı. Göreve geldiklerinde 10 binden fazla olan gecekondu sayısını 3 binlere indirdiklerini belirten Başkan Şahin: “6 binden fazlasının problemini çözdük. Bunların tamamına arsa tapusu veremedik. Yaklaşık 1.000 kadarını daire olarak çözdük.” dedi.

“Tapu tahsisi yoksa doğrudan satış yapamıyorsunuz”

İlkesel olarak arsa tapusuyla sorunu çözmenin gecekondu sahipleri için daha avantajlı olacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, yasaların tapu tahsisi olmayanlara arsa tapusu verilmesine imkân tanımadığına vurgu yaptı. Başkan Şahin şöyle devam etti: “Böyle yaptığımızda, siz niye bunu ihale ettiniz diyorlar? Doğrudan satış şansınız yok. Doğrudan satış, tapu tahsisi olanlara yapılabiliyor. Tapu tahsisi yoksa doğrudan satış yapamıyorsunuz, ihale yapıyorsunuz. Aslında yasa gereği ihaleyi de gecekonduları kaldırdıktan sonra yapabiliyorsunuz. Gecekonduları da kaldırdığımızda arsanın fiyatı çok yüksek oranda artış gösterecek. Biz mevcut haliyle bu ihale yaptık.” dedi.

Metro bölgeye değer katacak

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, bölgeye yapılacak diğer çalışmalar hakkında kısa bilgiler de verdi. Geçtiğimiz mart ayında ihalesi tamamlanan Kaynarca Tuzla Metro Hattının bölgeye değer katacağını belirten Başkan Şahin: “İlk defa belediye olarak baştan aşağı kendimiz inşa ettiğimiz Amine Hatun Camii’sini Ramazan ayına yetiştirmeyi öngörüyoruz. Yeni imar uygulaması sonucunda 3 yeni okul ve spor kompleksi alanı oluşturduk. Derenin kenarındaki alanın da imar uygulamasıyla ilgili süreçleri tamamlandı. Dere kenarındaki hak sahipleri yamaçlardaki uygun alanlara taşınacak. O yeşil alan da boşa çıktığı zaman İBB’yle beraber bu kentin en güzel parklarından birini inşa edeceğiz.” dedi.

Hak sahiplerine tapuları verildi

Mahalle Muhtarı İsmail Yeşilyurt, tapu sorununda çözüme kavuştuklarından dolayı memnuniyetini dile getirirken çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve ekibine teşekkür etti. Program sonunda Başkan Şahin, tüm hak sahiplerine tapularını teslim etti.

Yorumlar kapalı.