3-oyku-yarismasi-odul-toreni-1

Geleceğin Öykücüleri Ödüllerine Kavuştu

Abone Ol
Daha Fazla

Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, 3. Öykü Yarışması Ödül Töreni’yle Sona Erdi

Kitap Okuma Yarışması, Gençlerle Baş Başa Sohbetleri ve daha pek çok kültürel faaliyetle tam 12 yıldır Zeytinburnulu çocuk ve gençlere kültürel şuur ve okuma sevgisi kazandıran Bilgi Evlerinin, dilimizin doğru ve etkin bir biçimde kullanılmasını teşvik etmek, öykücülüğümüze yeni eserler kazandırmak ve genç yazarların ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla düzenlediği öykü yarışması her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir katılıma sahne oldu.

  1. Öykü Yarışması ile bugüne kadar elde edilen katılımların en üst seviyesine ulaşılmış oldu. Toplam 1.796 öykünün bir araya geldiği yarışmada Prof. Dr. Fatih Andı, Cemal Şakar, Necip Tosun, Güray Süngü, Akif Hasan Kaya, Burcu Bayer ve Aykut Ertuğrul’dan oluşan seçici kurul, öyküleri büyük bir titizlikle değerlendirdi. Binlerce öykünün arasından ödül kazanan eserleri belirlemek hiç de kolay olmadı. 3. Öykü Yarışması Ödül Töreni ile birlikte dereceye giren öyküler sırasıyla açıklandı. Heyecanlı bekleyiş, dereceye giren öykülerin açıklanmasıyla yerini büyük bir sevinç ve mutluluğa bıraktı.

Bilgi Evleri 3. Öykü Yarışması’nda Beyzagül Bekci, Coşkun Yavuzel ve Veli Polat birincilik ödülüne, Melis Melda Akdeniz, Ali Akif Sivrikaya ve Murat Avcu ikincilik ödülüne, Erva Karademir, Senanur Üst ve Özkan Yüksel üçüncülük ödülüne layık görüldü. Dereceye giren Bilgi Evi üyelerinin ödüllerini Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem takdim etti.

Dereceye giren öykülerden oluşan “Ödüllü Öyküler” isimli kitap ise tüm misafirlere hediye edildi.

 Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen, yerli ve yabancı 35 öykücünün katıldığı “2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali” 3. Öykü Yarışması’nın Ödül Töreni ile sona erdi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen törenle sona erdi. Törene, AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, akademisyenler, sanatseverler ve birçok farklı ülkeden gelen öykü yazarları katıldı.

Kapanış programında konuşan festival danışmanı öykücü Cemal Şakar, festivali düzenleyen Zeytinburnu Belediyesine teşekkür etti.

Şakar, “ Bütün açılış konuşmaları sevinçli ve mutluyken, kapanış konuşmaları da hüzünlüdür. Bu duyguyla öncelikle herkesi saygıyla selamlıyorum. Festival konusunda iki temel prensip belirlemiştik. Birincisi bu festival mutlaka uluslararası olmalıydı, ikicisi ise mümkün olduğu kadar genç öykücüler söz almalıydı. Öncelikle bu prensipleri hayata geçirebildiğimiz için çok mutluyuz. Modernitenin hayatımızı ne kadar da hızlandırdığını hepimiz tecrübe ediyoruz. Kısacık hayatımızda ne kadar radikal değişimler yaşıyoruz. Benim gibi belli bir yaşı almış sanatçılar değişim karşısında çok değer verdikleri kimi şeyleri kaybetmemek için onlara sıkıca tutunup zaman içinde muhafazakârlaşabiliyorlar. Oysa sanat, edebiyat; değişim karşısında yeni bir dil, yeni bir biçim bulmak, üretmek zorundadır ki böylece çağına tanıklık edebilsin. İşte gençlerin söz almasını bu yüzden önemsedik ve festival boyunca da ne kadar isabetli bir karar almış olduğumuzu tekrar görmüş olduk. Bu organizasyonda büyük emeği olan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve onun mesai arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bilgilerimizi ve Deneyimlerimizi Paylaştık

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivale katılan yerli ve yabancı öykücülere teşekkür ederek, 2. Uluslararası Öykü Festivali’ne gelen sanatçıların Zeytinburnu’nda farklı okullarda öğrenciler ile buluştuğuna değindi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Umuyorum ki öykü festivaline gelen misafirlerimiz İstanbul’dan memnun kalmışlardır. Biz misafirlerimiz ile birlikte 5 gün boyunca Zeytinburnu’nda birçok okulda öğrenciler ile buluştuk. İnsanlara hizmet etmek adına bilgilerimizi ve deneyimlerimizi birbirimizle paylaştık. Yazmış olduklarınızı okudum, yazacak olduklarınız ile ilgili de yeni ilham kaynaklarının olacağını düşünüyorum. Bu festival ve öykü yarışması ile Zeytinburnu’nun hafızasına 1.900 tane daha hikâye dâhil edilmiş oldu. Ödül alan olacak, alamayan olacak; ama herkes hikâyesini yazdı. Aslında o hikâye bizim hikâyemiz, Zeytinburnu’nun hikâyesi. Gelecekte Türkiye’nin hikâyesine çok anlamlı katkı vermiş olacak hikâyeler. Bu yönüyle de öykü yarışmamızı son derece önemsiyorum. Katılan herkese, emek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum. Rabbime şükrediyorum böylesine güzel bir organizasyonu gerçekleştirmeyi bize nasip etti. Bütün bu organizasyonlarda görev alan, emeği olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Organizasyonların Geleceğimize Katkısı Büyük Olacak

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, “Öncelikle Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ı tebrik ediyorum. Klasik belediye hizmeti anlayışından çok daha fazlasını yaparak kültürümüze, edebiyatımıza yapmış olduğu bu yatırımların inanıyorum ki geleceğimize katkısı büyük olacak ve hiçbir zaman unutulmayacak. Bugün 60 milyon göçmenin, yerinden yurdundan sökülüp atılmış insanların bulunduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yazmak istedikten sonra o kadar büyük dramlar var ki… Eli kalem tutan herkesin, bu yaşanan dramların bir daha yaşanmaması için yazması gerekir diye düşünüyorum. Bugün ülke olarak da büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Yakın zamanda, 15 Temmuz’da yaşanan ve yazılmayı bekleyen çok büyük hikâyeler var. Ben bir kez daha değerli Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Öykü yarışmasına katılan herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Yorumlar kapalı.