ferfqerwafq

GENÇLERİMİZİ SOKAĞIN VİCDANINA TESLİM EDEMEYİZ

Abone Ol
Daha Fazla

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut ÖZER ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Bilim ve teknolojiye, insana yapılan yatırımların evrenin en değerli hazinesi olduğunu söyleyen ÖZER ” İnsanı yaşatki Devlet yaşasın felsefesinden hareket ediyoruz.” Dikkat ettiğimiz tek şey milli ve yerli olmasıdır.

Yerel Gündem: Sayın Rektörüm Türkiye’nin en genç rektörüsünüz. Gençlik ve dinanizmi ve bu enerjiyle dolusunuz. Bu durum öğrencilere,Zonguldak halkına ve ülkemize nasıl yansıyor?

Mahmut Özer: Bülent Ecevit Üniversitesi 35 000 öğrencisi 3 500 çalışanı ile kurumsal özerklik ve hesap verilebilirlik paydasında buluşuyor. Kampüslerde Dünya teknolojileri, teknik imkanlar, okuma salonları, devasa kütüphaneleri ve sosyal donatı alanlarıyla 7/24 hizmet sunuyoruz.

GECE 1’de ÖĞRENCİLERE ÇORBA İKRAM EDİYORUZ.

Zonguldak’ a nitelikli bir eleman olmak için gelen evlatlarımızı asla sokağın vicdanına teslim edemeyiz.. Kampüslerimizin içerisinde her türlü okuma, öğrenme, dinlenme, sosyal ve sportif faaliyetlerini yapabilme imkanlarını veriyoruz.. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi fiziki yatırımlarını tamamlamış bir üniversitedir. Ufak tefek eksiklikleri olsada mekan problemimiz yoktur.
Zonguldak ilimiz coğrafi şartları ile Karadenizin hırçın dalgaları gibi farklı insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir ilimizdir.
Tarihi derinlikleri çok eski olan bu ilimize akademik çalışmalarla yön vermek, ışık tutmak niyetindeyiz bunu da başarıyoruz.
Üniversitemiz farklı fikirlerin seslendirildiği bir yerdir. Demokratik bir üniversiteyiz.
Şiddet ve hainliğe kapalıyız. Her türlü bilimsel tartışmaya açığız. Biz bu ili sabırla, aşk ile fikirlerimize heyecan katarak, iyi niyetle yarına hazırlama peşindeyiz. Bunları yaparken bu millet ve bu devlet için gece-gündüz çırpınıyoruz.

Yerel Gündem: Bize Bülent Ecevit Üniversitesinin Zonguldak’ a ne kattığını, toplumsal yaşama ne kazandırdığından bahsedermisiniz?

Mahmut Özer: Biz bölgenin fikir ve düşüncelerle büyüyeceğini düşünürken sivil toplum örgütleri (STK) larla istişare toplantılarını
gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimiz ve STK işbirliğiyle sosyal sorumluluk projeleri üretiyoruz. Örneğin, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sayın Valimiz önderliğinde tüm STK ile bir araya gelerek İSTİHDAMA NASIL KATKI SAĞLARIZ. Kim, hangi kurum neler yapabilir çözüm önerileriyle tartışıyoruz. Biz inanıyoruzki, alt yapı kuvvetlendikçe, üst yapı kendiliğinden gelir. Esas olan hesap verebilir olmaktır.

Yerel Gündem: Üniiversitenizde bağımsız, yaratıcı fikirler ortaya çıkıyormu? Gençlere tartışma, araştırma yapabilme fırsatı veriyormusunuz?

Mahmut Özer: 21. yy da üniversite öğrenci yetiştirme vizyonumuz bireylerin özgürlüğüdür. Özgür düşünce üretebilir. Biz bu üniversitede yetişen her evladımızın Vatanına ve Milletine bağlı, milletin değer yargılarıyla savaşmadan, milletin hayatına ne katabilirizin hesabını yapıyoruz.

Yerel Gündem: Üniversitenizde kaç kütüphane var? Kütüphanenizde ne gibi eserleri barındırıyorsunuz? Sağlıkla ilgili neler yapıyorsunuz? Eğitim ve araştırma laboratuvarı sayısı kaçtır?

Mahmut Özer: Üniversitemizin bünyesinde pek çok araştırma merkezimiz mevcuttur. Artmer bilim ve teknoloji araştırma-uygulama merkezi, 12 ayrı laboratuvar bulunmaktadır. Mühendislik bilimleri laboratuvarında kök hücreden tutunda bilgisayar destekli çizim laboratuvarı, elektrik- elektronik devre laboratuvarı, fotonik ve lazer teknolojileri laboratuvarı, mikro işlemciler laboratuvarı gibi 60 ayrı laboratuvar, fen bilimlerinde 28 ayrı laboratuvar Nükleer fizik laboratuvarı, optik ve modern fizik laboratuvarı, Adsorpsiyon ve kinetik araştırma laboratuvarı, anorganik kimya laboratuvarı gibi pek çok laboratuvar bulunmaktadır. Sağlık bilimleri alanında enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyolojik laboratuvarı, fizik laboratuvarı, emotolojive onkoloji laboratuvarı, 50 ayrı laboratuvarla hizmet vermekteyiz. Son teknoloji donanımlı 150 laboratuvar ile kaliteli eğitim sunuyoruz. Bölgenin sağlık üssü olma yolundayız. İnsan odaklı yatırımlarımıza hızla devam etmekteyiz.

9 AYRI KAMPÜSTE 15 AYRI KÜTÜPHANEMİZ VAR

Bu kütüphanelerimizde 5 milyon 613 bin 306 tane elektronik kitabımız bulunuyor.
131 bin 340 adet basılı kitabımız mevcut. 12 bin 300 adet süreli yayın ve dergi bulunmaktadır.Bunların her yıl 50 bin adet artırılması öngörülmüştür.

KÜTÜPHANEMİZİ HALKA AÇTIK.

Halkıyla bütünleşmeyen bilginin evrensel olamayacağına inanıyoruz. Dolayısıyla bu amaçla üniversitemizin tüm kütüphanelerini halkın
kullanmasına açtık isteyen her vatandaş kütüphanelerimizden bedelsiz yararlanmaktadır. Bizim temel felsefemiz insanı yaşatki, Devlet yaşasın felsefesidir.Biz milletimize ve vatanımıza hayırlı evlatlar yetiştirdiğimiz zaman kendimizi bahtiyar hissediyoruz.

Yerel Gündem: Greenmetric Türkiye birincisi oldunuz ve bunu bir kez daha tekrarladınız, bu başarılar tesadüf mü?

Mahmut Özer: Greenmetric de Türkiye birincisi olduk.bununla gurur duyuyoruz..Bülent Ecevit Üniversitesinin %68 i ormanlardan
oluşmaktadır.Türkiyenin en yeşil kampüslerine sahip olan Bülent Ecevit Üniversitesi 2 kez green campüs, greenmetric ödülü almıştır.
Yerel Gündem: Bilimsel çalışmalara nekadar destek sunuyorsunuz ?
Mahmut Özer : Üniversitemiz her geçen yıl eğitim kapasitesini artırmaktadır. 2015-2016 yılı bilimsel araştırma projelerine 11 milyonluk destek verdik.
Tübitak tarafından Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyelerine 3 ayrı Tübitak Projesi kabul edildi. Onlara 572 bin 540 tl destek sağladık.
Yerel Gündem : Başarılarınızın devamını diliyoruz.Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Mahmut Özer : Ben teşekkür ediyorum

Yorumlar kapalı.