kadınıngölgelendirilmiştarihi

Gülay Kılıç Özmen’in İkinci Kitabı Çıktı

Abone Ol
Daha Fazla

Araştırmacı, Gazeteci, Yazar Gülay Kılıç Özmen’in ikinci kitabı olan “Kadının Gölgelendirilmiş Tarihi” adlı eseri çıktı. İlk kitabı “Meme” ile başlayan yazarlık hayatına Kadın – Tarih – Araştırma İnceleme üzerine yazdığı “Kadının Gölgelendirilmiş Tarihi” adlı eseri kadının tarihinin nasıl gölgelere boğulduğunu, yine tarihten örnekler vererek gözler önüne seriyor.

Eser Hakkında;
İki kişiydiler. Erkek ve dişi olarak yaratıldılar. Dünyada varlıklarını sürdürebilmenin yolu üremekten geçiyordu. Anladılar. Çoğaldılar. Öldürücü yaşam koşullarına birlikte göğüs gerdiler. Bollukta da paylaştılar, yoklukta da. Gökyüzünü birlikte yönettiler, yeryüzüne birlikte hükmettiler. İmparatorların yanında imparatoriçe vardı, kralların yanında da kraliçeler. Cinsiyetleri yoktu, onlara kısaca “insan” dediler.

Sonra yavaş yavaş bir şeyler değişti. Hırs, kin, nefret ve ölüm erkeğin damarlarında gezinmeye başladı. Birlikte yürümeye başladıkları yolda erkek, egemenliği ve gücü dişisine tercih etti. Erkeğin bahaneleri arttıkça arttı. Yaşamını sürdürdüğü klan yetmez oldu. Büyümeliydi, yönetmeliydi, daha fazlasına sahip olmalıydı. Öldürmeye başladı. Artık o bir asker ve yönetendi. Kan döken erkek, bunun karşılığını almalıydı. Ana soyluluk yerini baba soyluluğa bıraktı.

Bırakın kadınlığı, üretkenliği, bereketi, güzelliği, doğurganlığı, “kadın insan mı?” tartışmaları yaşanmaya başladı. Tanrıçalıktan köleliğe uzanan bir yoldu artık kadınınki. Birlikte var olduk diyen kadın fesatlıkla, şeytanlıkla suçlandı. Binlercesi diri diri yakıldı. Bahşedilen doğurganlığı, erkek soyunun devamı için onun bir görevi haline getirildi. Elinde kalan tek çekiciliği yani dişiliği ise yaşamsal ihtiyaçlarını sağlayabilmesi için erkeğe gümüş tepside sunuldu. Zeus’un elindeki yıldırım kadını yaktı…

İlk kitabı “Meme”de getirdiği ezberbozan görüşleriyle büyük ilgi toplayan gazeteci-yazar Gülay Kılıç Özmen, bu yeni kitabıyla kadınları anlatmayı sürdürüyor. Bu kez, “kadının gölgelendirilmiş tarihini” mercek altına alıyor.

Özmen, “Kadının Gölgelendirilmiş Tarihi” adlı bu yeni kitabında, dişinin nasıl bilinçli olarak gerilere atıldığını, kadınların en az erkekler kadar başarılı ve insanca olan tarihlerinin nasıl karartıldığını açıklıyor. Çarpıtılan dini kurallarla, erkekler tarafından yapılmış yasalarla kadının nasıl da sinsice geriye itildiğini, kadının tarihinin nasıl gölgelere boğulduğunu, yine tarihten örnekler vererek gözümüzün önüne seriyor.
Kadının acılı ve her türlü araç kullanılarak karartılmış tarihi işte bu kitapta.

Yazar Hakkında:
Gülay Kılıç Özmen: 1973 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. Yükseköğrenimini Balıkesir Üniversitesinde tamamladı. TRT’de başladığı Televizyon muhabirliğini, Brt ve diğer özel kanalların haber merkezinde sürdürdü. Çalıştığı televizyon kanallarında haber muhabirliğinin yanı sıra, program yapım ve sunuculuğu görevini de üstlendi. Meslektaşları arasında tuttuğunu koparan, olmazı oldurtan, yoku var eden bir gazeteci olarak tanındı. Siyasetten sağlığa, eğitimden yaşam haberlerine kadar her alanda haber takip etti, araştırdı, ekranlara getirdi. Kendisi gibi renkli haberlere imza attı. Yaptığı her haberin merkezine insanı koyarak izleyicinin kalbine hitabetti. Sıra dışı kitabı “MEME” ile tüm kadınlara dokundu. Şimdi ise “KADININ GÖLGELENDİRİLMİŞ TARİHİ” kitabıyla erkek ve dişi arasındaki soğuk savaşın nedenlerini sorguluyor.

kadınıngölgelendirilmiştarihi1

Yorumlar kapalı.