DSC_5263

İstiklal Marşının Kabulü Maltepe’de kutlandı

Abone Ol
Daha Fazla

İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 96. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü, Maltepe’de düzenlenen bir programla kutlandı.

Maltepe Şehit İlhan Varank Fen Lisesi Kongre Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Salih Akay, Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, daire amirleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlanan programda günün anlam ve önemini belirten okul müdürü Haşim Ferruh Akfırat, 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 96. Yılında büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u minnet ve rahmetle andıklarını söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan’da, İstiklal Marşı’nın yokluk içinde dahi bir bağımsızlık mücadelesinin nasıl kazanıldığını ve bundan sonra onu yaşatma azmini bizlere anlattığını hatırlattı.

Akif’i anlamalıyız ve anlatmalıyız

Törende konuşan Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, İstiklal Marşımızın kabulünün 96. Yıl dönümünü bir kez daha büyük bir şerefle, gururla idrak ediyoruz derken İstiklal Şairi Mehmet Akif
Ersoy’un şu sözlerini hatırlattı:

“Hayal ile yoktur alış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim. O şiir bir daha yazılamaz. O’nu bende yazamam. O’nu yazmak için o günleri yaşamak, o günleri görmek lazımdır. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın”

Kaymakam Dallı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tarihte tamamen yok edilmek istenen bir milletin hürriyet ve bağımsızlığına ne kadar düşkün olduğunu en veciz şekilde ortaya koyan İstiklal Marşımız; milletimizin vatanına, imanına ve istiklaline duyduğu sarsılmaz bağlılığı, tarihten geleceğe uzanan eskimez ve ölümsüz ifadesidir. Merhum Mehmet Akif Ersoy, o zor dönemde milletimizin çektiği acıları, uğradığı ihanetleri bir zat yaşamış, kalbinden geçenleri bütün dünyaya haykırarak, istiklal aşkıyla yanıp tutuşan gönüllere tercüman olmuş ve bu muhteşem destan kurtuluş savaşımız boyunca yakılan istiklal savaşımızı harlamış, mücadele azmini güçlendirmiş, milletimizi tek yürek, tek yumruk haline getiren manevi bir güç haline dönüşmüştür. İstiklal Marşının ruhunu ve onu yazan Mehmet Akif’i en doğru biçimde anlamak ve gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmak, kalbi vatan sevgisiyle atan herkesin en önemli görevlerinden biridir. Vatan ve millet düşmanı, hain odaklarca girişilen 15 Temmuzdaki hain darbe teşebbüsüne karşı milletimizin canı pahasına verdiği kahramanlık mücadelesi bir defa daha dosta düşmana göstermiştir ki İstiklal Marşımızda en güzel ifadesini bulan o hürriyet ve istikbal ateşi bu milletin gönlünde yanmaya devam etmektedir ve geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türk Milleti esarete asla boyun eğmeyecektir.

İstiklal Marşını en güzel okuyan ödüllendirildi

Programda Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan slayt gösterisinin ardından, öğrencilerin hazırladığı oratoryo gösterisi sahnelendi. Öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından, en güzel İstiklal Marşı okuyan şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından program sona erdi.

Yorumlar kapalı.