MURAT-KAPAN

Kapan “Kılıçdaroğlu’nu Başbakan görmek istiyoruz

Abone Ol
Daha Fazla

7 Haziran seçimleri sonucunda ortaya çıkan tabloyu değerlendiren işadamı ve siyasetçi Murat Kapan, “Bu siyasi partilerin oylandığı bir seçim olmadı. Rejimin oylandığı bir seçimdi” dedi. Seçimlerde birçok ilkin bir arada yaşandığını hatırlatan Kapan açıklamasında şunları söyledi: “Seçimler öncesindeki kampanya döneminde ise fazlaca ilkleri yaşadık, mesela Cumhurbaşkanının bir siyasi parti lideri gibi meydanlarda miting yapması. Hatta bazı parti liderlerinden daha fazla sayıda bu mitingleri gerçekleştirmesi, bazen şehrin meydanlarını ellerinden almasını bu seçimlerde gördük. Sonuçlar Halkımızın teveccühüdür ve sonuna kadar saygı duyulması gerekir. Önemli olansa siyasetçilerin bu sonuçları sağlıklı bir şekilde okuyabilmeleridir ve yapacakları çalışmaları buna göre şekillendirmeleri gerekir. Halkımız hiçbir partiyi tek başına iktidar etmemiş bu sonucu ortaya çıkarmıştır.

BUNDAN SONRA NE OLACAK
Bu kadar yaşamsal bir seçim sonrası, ülkenin hükümetsiz kalmaması sorumluluğunu, aklı başında her siyasetçinin görmesi ve duyması lazım. Oylama hukukun üstünlüğüne dayalı parlamenter sistem ile otoriter başkanlık dayatması arasında geçti ve sonuç gayet okunaklı, gayet net. Seçmen sadece parlamenter rejime evet demekle kalmadı, çıkan dört partiye birden bundan sonra sorunlarınızı uzlaşarak çözün mesajı verdi

SİYASİ PARTİLER MESAJI İYİ OKUMALI
Bu mesajı okuyup anayasal sonuca razı olması gerekirken AKP daha ilk dakikada kaos ve erken seçim seslerinin yükselmesi ise yaşanan travmanın derinliğini işaret ediyor. Bu sonuç seçmenler tarafından bir şekilde de; 3 muhalefet partisine birlikte iktidar olma ve AKP iktidarının yarattığı tahribatı giderme görevi vermiştir. Yani yapılacak bir koalisyon halkımız tarafından şimdiden onaylanmıştır, asla bazılarının dediği gibi bir kaos değil nerdeyse tek seçenek kalmıştır. Bununda çeşitli alternatifleri yöntemleri vardır ve bulunacaktır da.

KILIÇDAROĞLU’NU BAŞBAKAN GÖRMEK İSTİYORUZ
Biz aslında oluşacak bu muhtemel koalisyonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Başbakan olarak görmek istiyoruz. Yani koalisyonun kurucu partisi CHP olmalı MHP–HDP destekli bir ortaklıkla uzlaşıcı Türkiye Hükümetini kurmalıdırlar. Halkımızın “bunları gönderin ve hesap sorun” diye oy verdiği üç parti, normal bir koalisyon kuramazlarsa, MHP ve HDP’nin destek vereceği bir CHP geçiş hükümeti kurmayı deneyebilirler. Sonuçta ben çıkan bu sonuçların ve konuşulan tüm ihtimallerin Halkımız için hayırlısı olsun diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.”

Yorumlar kapalı.