Başlıksız-1 kopya

Kent Konseyi’nden kadına şiddete ilk önlem

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Kent Konseyi, bugün yapılan genel kurulda “Kadına şiddete önlem olacak” bir karar aldı.

Genel kurulun aldığı kararda yeni evlenecek çiftlere 4 saatlik bir eğitim uygulanacak. Bu eğitime girmeyen çiftlere nikah günü verilmeyecek.

Kent konseyi genel kurulunda alınan bu karar, önümüzdeki günlerde Maltepe Belediye Meclis gündemine sokularak önerge olarak verilecek.

Kadın katliamlarının önüne geçmek için Maltepe Kent Konseyi Başkanı ve Maltepe Belediye Meclis Üyesi olarak vicdani sorumluluğumun gereğini yerine getireceğim” diyen Esra Kaya Erdoğan sözlerine şöyle devam etti.

YENİ EVLENECEK ÇİFTLERE EĞİTİM
“Maltepe Belediyesi’ne evlenmek için müracaat eden ve gün isteyen herkesin 4 saat sürecek bir eğitimden geçirilmesini önereceğim. Maltepe Belediye Meclisi de bu önergeye destek verirse kadın katliamlarının önüne geçmek için yerelden bir ses umarım Türkiye’yi sarar” şeklinde konuştu.

Erdoğan “Toplum olarak bir yerden başlamalıydık. Evlenmek için belediyemize müracaat eden ve gün talep eden herkesten biz de bir talepte bulunacağız. 4 saatlik bir eğitimi zorunlu hale getirerek psikolog, sosyolog ve uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından Anne-Baba okulu eğitimi alacaklar. Yani evlenmeye karar vermiş ve evlenecek kişilere Anne olunca ne yapmalı, eşi ile anlaşamadığı zaman neler yapacak, çocuğu olduğu zaman nasıl davranacak. Bu konuda kısa bir eğitimden geçmesi eminim ki Türkiye’de çok şeyleri değiştirecektir.

Önergemi önümüzdeki Maltepe Belediye Meclisine vereceğim diyen Esra Kaya Erdoğan, çocuklarımızı evliliğe hazırlamakta ne yazık ki yetersiz kalıyoruz.

Umarım bir ihtiyacı karşılayacak bir adım atarız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.