kaymakam

Maltepe Kaymakamlığı Belediye’ye dava açtı

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Kaymakamlığı, Belediye Meclisinin ilçedeki cem evlerine ibadethane statüsü veren kararının iptali için dava açtı. Kaymakam Necip Çakmak dava dilekçesinde, ibadethane kararının ‘sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak ayrışmalara neden olacağını’ ileri sürdü.

BELEDİYE NE KARARI ALMIŞTI
Maltepe Belediye meclisi 3 aralık 2014 tarihinde almış olduğu meclis kararı ile Cem Evlerine İbadethane statüsü kazandırdı.

1 Aralık 2014 tarihinde Maltepe Belediye Meclis toplantısında CHP Grup başkan Vekili Temel Tellioğlu tarafından gündeme alınan İlçe sınırları dahilindeki Cem evlerinin ibadethane sayılması teklifi oy birliği ile hukuk komisyonuna havale edildi.

Hukuk komisyonu teklifi inceleyerek 2 kabul 1 red oy ile uygun görülerek Maltepe Belediye Meclisine sevk etti.

Maltepe Belediye Başkanlığı ise Hukuk komisyonun raporunu 3 Aralık 2014 tarihinde Belediye meclisine sundu. Belediye meclisi yapılan oylamada CHP’li üyelerinin çoğunluğu ile hukuk komisyonu raporunu kabul ederek İlçe sınırları içerisindeki Cem evlerine İbadethane statüsü kazandırdı.

MALTEPE KAYMAKAMLIĞI DAVA AÇTI
Maltepe Kaymakamlığı, dava dilekçesinde, belediyelerin, 5393 sayılı Belediye Kanunundaki tanımlanmasına göre, belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçları karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu kuruluşları olduğunu belirtti.

Belediyelerin, farklı siyasi görüşlere sahip olsalar da ortak amaçlarının, kamu yararı gözeterek hizmet üretmek olduğunu ifade eden kaymakamlık, Belediye Meclisinin cem evlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili karar alma yetkisinin bulunmadığını savundu. Kaymakamlık dilekçesinde, “Ülke çapında uygulanacak olan kararı alma yetkisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi yetkisinde olması, yine böyle bir teklifin kabulünün yerel meclislerde sayısal çoğunluğa sahip olan siyasi grubun farklı uygulamaları kabul edebileceği, bunun da idarenin bütünlüğü ilkesine aykırı olacağı düşünülmektedir” dedi.

Dilekçesinde, anayasanın 2. maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmünün yer aldığını anımsatan Maltepe Kaymakamlığı, laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

‘BU KARAR SOSYAL SORUNLARA YOL AÇAR’

Belediye Meclisinin aldığı kararın sosyal sorunlara yol açacağının vurgulandığı dava dilekçesinde şunlara vurgu yapıldı: “Belediye Meclisince, cem evlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili alınan kararın gerek kaymakamlığımızca, gerekse kamuoyunda yapılan değerlendirmeler neticesinde, toplumda ciddi anlamda bir sıkıntıya yol açacağı gibi gelecekte sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak problemlere ve ayrışmalara sebep olacağı, bugüne kadar huzur ve sükunet içerisinde hayat süren ilçemizde insanlar arasında var olan birlik ve beraberliği ortadan kaldıracağı gözlemlenmekte olup, kaymakamlığımızca uygun bulunmayan meclis kararının iptal edilmesi hususunda gereğini arz ederim.”

Haber-Foto: Habermarmara

Yorumlar kapalı.