Başlı-1

Maltepe, Suriyeli kardeşlerinin yarasını sarıyor

Abone Ol
Daha Fazla

İSTANBUL’da Maltepe Kaymakamlığı’nca yürütülen “Suriyeli Çocukların Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi”, Maltepe Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteğiyle başladı.

Ortadoğu’da uzun süredir etkili olan iç savaşlar, en yıkıcı etkiyi bölgedeki çocuklarda bıraktı. En derin yaralarla sarsılan bölgenin çocukları, tanık olduklarıyla sarsıldı. Savaşla birlikte maruz kaldıkları travmaların etkisi, bilinçaltlarında devam ediyorken, bu çocuklar, sosyal ve ekonomik nedenlerle aileleriyle birlikte farklı ülkelerin büyük şehirlerine iltica etmek zorunda kaldı. Üstelik sığınmacı oldukları yeni ülkelerde kültürel adaptasyon problemleriyle de yüzleşmek zorunda kaldılar. Mülteci ailelerin savaş ve göç mağduru çocuklarına ihtiyaç duydukları yardım elini onlara uzatmak, iltica edilen ülkelerdeki mülki idarelerin, yerel yönetim organlarının, bilimsel kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin en temel insani sorumluluğudur.

Projede dev ortaklık

Maltepe Kaymakamlığı da bu sorumluluktan hareketle, “Suriyeli Çocukların Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi”ni geliştirdi. Maltepe Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin proje ortaklığıyla desteklenen proje kapsamında Maltepe’de ikamet eden 6-17 yaş grubu Suriyeli kardeşlerimizin psikolojik travmalarının rehabilite edilmesi amaçlandı. Bu kapsamda proje kapsamında şu hedeflere ulaşılması amaçlandı:

Tarama ve rehabilitasyon süreci

* Maltepe’de yaşayan 183 sığınmacı aile, travma sonrası stres bozuklukları konusunda bilgilendirilecek ve talep eden ailelere psikososyal destek sağlanacak,

* 354 sığınmacı çocuğun travma sonrası stres bozukluğu seviyeleri belirlenecek,

* Travma sonrası stres bozukluğu sorunu teşhis edilen 80 mülteci çocuğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen “EMDR terapi yöntemi” kullanılarak tedavi edilecek,

* Maltepe ilçesinde görev yapan 5 psikolojik danışman, “Temel Düzey EMDR Terapisi” ve “Çocuklarla Grup Terapisi” uygulama yeterliğine sahip olacak,

* Araştırma sonuçları uluslararası bilim indekslerince taranan akademik bir dergide araştırma makalesi olarak yayınlanacaktır.

Meyvesini verdi

Maltepe Kaymakamlığı tarafından Temmuz ayında başlatılan proje faaliyetleri kapsamında tarama faaliyetlerini yürütecek psikolojik danışmanlık ekibi oluşturuldu. Arapça-Türkçe bilgilendirme broşürleri hazırlandı. Maltepe Belediyesi’nce sağlanan araçlarla proje ekibi ve Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen Arapça-Türkçe tercümanlar mahalle muhtarlıklarını ziyaret ederek halkı bilgilendirme çalışmalarına başladı. Proje daha ilk günlerinden itibaren meyvelerini vermeye başladı. Muhtarlıklarda yapılan proje tanıtım toplantıları Suriyeli aileler tarafından sevinç ve şükranla karşılandı. Yaklaşık 6 ay sürecek projeyle ilgili detaylı bilgi ve güncel haberlere, Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Proje Ofisi’nin resmi web sayfası projeMaltepe.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Yorumlar kapalı.