mtepe 30agustos (2)

Maltepe’de büyük “Zafer Bayramı” coşkusu

Abone Ol
Daha Fazla

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıldönümü, Maltepe’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Ellerinde meşalelerle yürüyen binlerce Maltepeli, büyük coşkuyu meydanlara taşıdı. Ünlü sanatçı Onur Akın’ın da şarkılarıyla renk kattığı kutlamada bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun. Ülkemizde ezanlarımız rahatça okunabiliyor ve bayrağımız dalgalanıyorsa bunu kimlere borçlu olduğumuzu asla unutmayalım” dedi.

Maltepe Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıldönümüne yakışır bir etkinliğe imza attı. Belediye önünden başlayan fener alayına katılan Maltepeliler, ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla meydana kadar yürürdü.  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da eşlik ettiği ve Cumhuriyet Bandosu’nun marşlar çaldığı fener alayında, dev bir Türk bayrağı da açıldı. Korna çalarak ve balkonlarından salladıkları bayraklarla büyük coşkuya ortak olan vatandaşların da renk kattığı kutlamada bir konuşma yapan Başkan Kılıç, alana konulan bariyerleri kaldırarak, halkın arasında etkinlikleri izledi.

Başkan Kılıç yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Bu bayram, bambaşka bir bayram. Bu bayramı anlayabilmek için 1. Dünya Savaş’ına, yani 1914’lere gitmek gerekiyor. 1914’lerden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalandığı, uluslararası sermayeye peşkeş çekildiği, Batılı emperyalistlerin cetvelle Türkiye’yi çizerek, orası senin, burası benim dediği bir dönemi anlamak gerekiyor. 1917’de Çanakkale Boğazı’ndan emperyalistlerin vapurları, denizaltıları geçiyordu ve askerlerimiz esir alınmıştı. İşte tam bu sıralarda 19 Mayıs 1919’da sarı saçlı, mavi gözlü, sizin evladınız, Anadolu çocuğu Mustafa Kemal yola çıktı. Hiç kimsenin hayal edemeyeceği, hiç kimsenin bu adam başarılı olur diyemeyeceği zamanlarda, İstanbul’dan çıkıp Samsun’a ayak bastığı gün, Anadolu halkının lideri oldu. Sonra Anadolu’yu karış karış dolaşarak, ‘Ben bu ülkeyi asla emperyalistlere parçalatmayacağım’ dedi. Bu zaferi zorluklar içinde kazandık. Bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet ve Kazım Karabekir paşalarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyoruz. Ülkemizde ezanlarımız rahatça okunabiliyor ve bayrağımız dalgalanıyorsa, bunu kimlere borçlu olduğumuzu asla unutmayalım. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

BAŞKAN HALKIN ARASINDA

Kılıç’ın konuşması sonrası sahne alan ünlü sanatçı Onur Akın, sevilen eserlerini seslendirdi. Kılıç’ın bariyerleri kaldırarak, halkın arasında konseri izlemesi de dikkat çekti. Konser sonrası Başkan Kılıç, tüm Maltepeliler adına Onur Akın’a çiçek takdim etti.

Yorumlar kapalı.