050820161843372081185_2

Maltepede FETÖ soruşturması genişliyor

Abone Ol
Daha Fazla

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) İstanbul’un Anadolu yakasındaki bütün toplantı ve organizasyonlarının yapıldığı Pinhan restoranın yöneticileri ile Bank Asya’nın eski ortağı Ali Çelik’in de bulunduğu toplam 47 şüpheli hakkında “Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etmek” suçlarının da aralarında bulunduğu birçok suçtan fezleke düzenlendi.

Soruşturma genişliyor

178 sayfalık fezleke, başsavcı Fehmi Tosun tarafından İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açılmak üzere Çağlayan Adliyesi’ne gönderildi. Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Önelge tarafından hazırlanan fezlekede, 1 numaralı şüpheli örgütün kasası olarak belirtilen Ali Çelik. Maltepe’de bulunan restoranın da örgütün gizli toplantılarının ve kara paralarının aklandığı merkez olduğu kaydedildi.

Örgütün para aklama merkezi olan Pinhan restoranın sahibi Hızır Güngör’ün mütevelli heyeti kurucu başkanı olduğu da ifade edildi.

FETÖ/ PDY örgütünün üst düzey yöneticilerinden olduğu belirtilen Güngör’ün örgüt adına eylemlerde bulunduğu, finans temin ettiği mütevelli heyeti başkanlığı sırasında mütevelli heyet üyeleri ile ticaret yaptıkları yapılan ticaretten örgüt adına himmet adı altında finans sağladığı belirtildi.

Maltepe Mütevelli Heyeti irdeleniyor.

Edinilen bilgilere göre Maltepe Mütevelli heyet içerisinde bulunan birçok mütevelli heyet üyelerinin de, yapılan ticaretlerden örgüte ne kadar finans sağladığı konusu da mercek altına alındı. Fezlekesi tamamlanan 47 kişinin haricinde, yakın bir zamanda Maltepe’de FETÖ/ PDY örgütü adına ticaret adı altında destek verenler ve bazı mütevelli heyet üyelerini de kapsayan gözaltı dalgalarının başlayacağı, Kamu kurum ve kuruluşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının içerisinde bu ticaret erbaplarına destek veren kişilerin de bu süreçte ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

Yorumlar kapalı.