ŞUAİP İÇLİ

MİLLET-FETÖ ÇATIŞMASI DEVAM EDİYOR

Abone Ol
Daha Fazla

Yıllardır din, iman, Allah ve Kitap (Kur’an) diyerek masum ve saf insanlarımızı aldatmış FETÖ, şimdilerde de mahkemeleri aldatmaya çalışıyor. Vatan hainlerinin, kardeş katillerinin yargılamaları yapılıyor. Mahkemelerde verdikleri savunmalar, bizler için akıllara zarar ve oldukça şaşırtıcı, anlamakta ve anlatmakta güçlük çekiyoruz.

Onlar aslında kendileri gibi davranıyorlar. Sözde iman ehli olanların ne kadar sahtekar olduklarını 15 Temmuz’da öğrendik. Toplumumuzda “vicdansızlık” olarak tanımlanan bir çok konu, aslında vicdansızlar için sıradandır. Allah katındaki vicdana hitaben söylenilen ve muhakeme edilen “vicdan”, hakiki iman ehli ve ahlaklılar için geçerlidir. Katilden vicdan muhasebesi beklemek, bekleyenler için ne acıdır. Bir benzetme ile anlatacak olursak; “temizlik imandandır” hadisine uyan birisi, bulunduğu mahalli temiz tutar, temiz bırakır ve kendisinden sonra gelenlerdende aynı şekilde davranmasını bekler. Bunun için de bir yazı yazar duvara “nasıl bulduysan öyle bırak!” Bilmez ki, kendisinden sonra gelenlerin vicdanı, aklıve ahlakı pis, temizlik gibi bir kaygısı yok. Şikayetimiz hep bu yüzdendir.Toplumun da aynı insan bedeni gibi “ kirli, urlu, mikroplu” olduğunu ve onlarla birlikte yaşadığımızı bilecek ve unutmayacağız.

Aklı pis, gönlü pis insanların yapacakları savunmalar da aynen böyle oluyor. Pek şaşırmamak lazım. Devletine, milletine, hükümetine, meclisine bombalar yağdırmış, onlarca insanımızı şehid etmiş katillerden pişmanlık ve insanlık suçunu ikrar etmelerini beklemek de aşırı saflık olurdu zaten.

Yaptıkları savunmalar ile mahkeme heyetinin, toplumun vicdanı ve aklı ile alay ediyorlar. Savunmaları, akıl oyunları ile dolu. Sanki bir film senaryosunu anlatıyorlar. Katliamı yapanlar onlar değilmiş gibi. Tesadüfen ve habersiz bir şekilde orada bulunmuşlar, tatbikat için ateş etmişler ve bombalar yağdırmışlar. Görüntüler olmasa, o ben değilim diyecekler. Aslında bu savunmaların tamamı, uluslararası mahkemeler için zemin hazırlığıdır. Suçlamaları kabul etmeyip inkar etmeleri, Avrupa insan hakları mahkemesinden istedikleri kararı almak içindir. Bu nedenle, sabırlı olmalı, metanetli olmalı ve en önemlisi adaletin olduğundan hızlı karar vermesini beklememeliyiz. Usul kuralları ihmal edilmeden ve hele hele savunma hakkıkısıtlanmadan yargılamalar yapılmalı ve karara bağlanmalıdır. Kişilerin adil yargılanma hakları ihlal edilmemelidir. Zira, hain darbe girişiminde sessiz kalan batı dünyası, buralardaki yargılama noksanlıklarını fırsata dönüştürmekten geri durmayacaktır. Yunanistan’a kaçan hainleri teslim etmedikleri gibi, başka ülkelerdeki hainleri de iade etmeyeceklerdir. Neydi gerekçe, hainlerin adil yargılamanın yapılmayacağı iddiasının yunan mahkemelerince kabul edilmesidir.

İnsanların dini duygularını paraya ve dünya çapında organize suç örgütüne dönüştüren bu yapının, savunmalarının da çok organize olabileceğini öngörmemiz gerekirdi. Bütün sanıkların savunmaları aynı temele oturtulmuş.  Bilmiyorum, görmedim duymadım üçleminden oluşan “üç maymun” oynanıyor. Burada şaşırtıcı olan konu şudur; bu kişilerin savunmaları gözaltında ya da tutukluluk döneminde mi hazırlandı,yoksa, hain kalkışmanın başarısız olması halinde verecekleri savunmalar kalkışma öncesi mi hazırlanmıştır? Her iki ihtimal de ürkütücü maalesef! Gözaltında ya da tutuklulukta dahi bu kadar organize olabiliyorlarsa ki, bu nasıl mümkündür! Defalarca daha düşünmek ve tedbir almak gerekir. Hain saldırı öncesi hazırlık yapılmışsa, organizasyonun çapı ve yapısının ne denli büyük olduğu gözler önüne seriliyor.

Bir kez daha belirtmek gerekirse; savunma kutsaldır velev ki, vatan hainleri dahi olsa. Adil yargılanma hakkı, yargılamanın olmazsa olmazıdır. Bu iki temel kural ihlal edilmeden, sabırla, metanetle ve adil bir şekilde hainler yargılanmalı ve millet adına, millet için karar verilmelidir. Unutulmamalıdır, Yüce Allah’ın el adl sıfatı hiçbir gerekçe ile terk ve ihmal edilmemelidir. Katiller ordusu, mağdurlar ordusuna dönüşmemelidir. Sokaklarda ve meydanlarda kazandığımız zaferi, mahkeme salonlarında kaybetmemeliyiz. Fırsatçılar bizi gözlüyor ve dinliyorlar. Buna izin vermemeli, zemin hazırlamamalıyız.

Av. Şuayıp İÇLİ

Yorumlar kapalı.