MUHARREM AYI 2015

Muharrem ayı başlıyor

Abone Ol
Daha Fazla

Milyonlarca insanın merak ettiği konulardan birisi Muharrem ayının ne zaman başlayacağı. Muharrem Ayı ne zaman başlıyor? Muharrem ayında hangi ibadetler yapılır? Aşure günü ne zaman?

Muharrem Ayı bu sene 14 Ekim Çarşamba günü başlayacak.

Muharrem ayının 10. günü, 2015 yılının aşure günü 23 Ekim 2015 Cuma günü başlar . 2015 yılında Muharrem ayı bitiminde yani aşure ayı 12 Kasım Perşembe günü bitiyor. 13 Kasım Cuma günü Safer Ayının birinci günüdür.

Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşure Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.

Aşure kelimesi hangi sayının Arapçasından türetilerek dilimize geçmiştir Aşure Muharrem ayının 10. ayı olduğu için 10 sayısından türetilmiştir. Arapça 10 sayısının türkçe okunuşu aşera’dır.Aşure ismi buradan gelir.

Aşure Gününün Allah katında da çok bereketli bir yerinin olduğunu Fecr Suresinin ikinci ayeti olan “On geceye yemin olsun” ifadelerinin tefsirinden anlaşılmaktadır.

Ayrıca ‘Aşure’ gününü de içinde barındıran muharrem ayı, Allah’ın 10 peygambere 10 farklı ikram ve ihsanda bulunduğu mübarek bir aydır.

YAS-I MATEM ORUCU NEDİR
Matem ayı boyunca su içilmez, et yenmez, kan dökülmez, düğün-nişan-sünnet törenleri yapılmaz, karı koca ilişkileri kesilir,çalgı çalınmaz,eğlence düzenlenmez . Oruç tutanlar yatmaya yakın niyet ederek oruca başlarlar. Ayrıca sahura kalkmak yoktur. Güneşin batımı ile oruçlar açılır. Oruç gösterişten uzak sade yemekler ile susuz açılır. Amaç Kerbelade şehit olan hak aşıklarının bir nebze olsun hallerini hissetmektir. Yoğurt, süt, gibi gıdalar az olmak şartıyla alınır. Kerbela çölünde şehit olan Hüseyin ve ailesinin halleri örnek kabul edilerek aşırılıktan kaçınılır. Gösterişe giren iftar yemekleri düzenlenmez, hak aşıklarının deyişleri okunur.

2015 AŞURE GÜNÜ NE ZAMANA DENK GELİYOR?
Aşure günü her sene Muharrem Ayının 10. günü anılır. Muharrem Ayının başlangıcı 14 Ekim, Aşure günü ise 23 Ekim’e denk gelmektedir.

AŞURE GÜNÜ NELER OLDU?
1- İslam peygamberi Hz. Muhammed’in torunu ve aynı zamanda Hz. Ali’nin oğlu olan Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişi Kerbela’da Yezid’in ordusu tarafından katledildi.
2- Hz. Adem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi.
3- Hz. İdris’in göğe yükseltilmesi.
4- Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması.
5- Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması.
6- Hz. Yakub’un oğlu Hz.Yusuf’la kavuşması
7- Hz. Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi.
8- Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i ikiye bölmesi.
9- Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması.
10- Hz. İsa’nın Doğumu ve ölümden kurtulup göğe yükselmesi.

MUHARREM AYININ İLK GECESİ TESBİH NAMAZI

Muharremin birinci gecesi ayrıca şu şekilde niyet ederek bir tesbih namazı kılınır :

“Ya Rabbi, bu yeni senede beni mağfireti ilahine, rızai ilahine ve hidayeti ilahine mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızai ilahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadabı ilahine duçar olacak amellerden muhafaza buyur.”

TESBİH NAMAZI

1. Rekatta : 1 fatiha, 1 Ayetül kürsi,
2. Rekatta : 1 Fatiha, 1 Amenerresulü… ( sürei Ali İmran’ın ilk iki ayeti de ilave edilerek)
3. Rekatta : 1 Fatiha, 1 Hüvellahüllezi…
4. Rekatta : 1 Fatiha, 1 İhlası şerif.
Not: okunması gereken süreleri bilmeyenler bildikleri süreleri de okuyabilir.
Namazdan sonra istiğfar edilir, selavatı şerife getirilir ve arkasından dua edilir.
Muharrem ayı 9 ve 10. günü teheccüd vakti kılınacak namaz

Muharrem’in 9. ve 10. geceleri birer tesbih namazı kılmalıdır. Yine 9. 10. geceleri teheccüd vaktinde rızai ilahi için 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 50 şer İhlası şerif okunur.

Teheccüd vakti: Öğle vakti gündüzün hagi saatinde giriyorsa, gecenin o satinde de teheccüd vakti girmiş olur.

Yorumlar kapalı.