suruç patlama

Şanlıurfa Suruç’ta Patlama

Abone Ol
Daha Fazla

“Kobane’yi Beraber Savunduk, Beraber İnşa Ediyoruz” sloganıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve diğer illerden Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi 200 genç açıklama yaptığı sırada canlı bomba saldırısına uğradı. Kobani’ye gitmek için hazırlık yapan genç- ler sabah saat 09.00 sıralarında Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde toplu kahvaltı yaptı. Suruç’un karşısında bulunan Kobani kentine gitmek üzere, sadece özel izinle geçiş yapılan Mürşitpınar Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçmeyi planlayan grup bunun öncesinde basın açıklaması yaptı. İşte tam bu sırada, açıklama devam ederken saat 11.50’de patlama oldu.

Patlamadan 2 saat sonra İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 100’den fazla yaralının olduğu patlamada 32 kişinin öldüğünün tespit edildiği belirtildi. Bu açıklamadan 1 saat kadar sonra Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç’taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bölgede incelemelerde bulunmak üzere teknik ekip görevlendirildiği belirtilerek, “Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne çıkartılacaktır” denildi.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 3 savcı patlamanın meydana geldiği kültür merkezi bahçesinde yaklaşık 5 saat inceleme yaptı. Olay yerinde hayatını kaybeden 21 kişinin kimlik bilgileri ve ölümüne ilişkin yapılan çalışmalara UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri de katıldı. Patlamanın meydana geldiği bahçede olay yeri inceleme ekipleri delilleri toplarken, bomba imha uzmanları bölgede inceleme yaptı.

Jandarma ve polis ekipleri ,11 Nisan Caddesi’nde güvenlik önlemi alarak, vatandaşların olay yerine yaklaşmasına izin vermedi. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi de olay yerine gelerek, savcılarla görüştü, yetkililerden bilgi aldı.

Yorumlar kapalı.