sgk

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Abone Ol
Daha Fazla

2015 yılı itibari ile Sosyal Güvenlik Kurumu çocuk parası yardımı sağlayarak çocuğun eğitimine destek sağlanması ve asgari geçim indiriminin sağlanması amacı ile SGK çocuk parası vermektedir. 81 ilde bulunmakta olan ilk müdürlükleri aracılığı ile 15 Mayıs itibari ile müracaatlar kabul edilmekte olup, bu tarih öncesinde doğan çocuklar da müracaatlar esnasında çocuk parası almak için çocuk sayısına dahil edilmektedir.

SGK çocuk parası alma şartları çerçevesinde bu koşullara uyum gösteren kişiler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne, sosyal hizmet merkezlerine ve yurtdışında da konsolosluklara yapabilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşunda çalışmakta olan kişiler de çocuk parası başvurularını ilgili kurumlara yapabilmektedirler.

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmakta olan kişiler Asgari Geçim İndirimi başlığı altında bir ödenek almaktadırlar. Bu ödenek aynı zamanda çocuk sahibi olan kişilere çocuk parası da ilave edilerek verilmektedir. Bu ödeneğin alınabilmesi için herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışılması halinde düzenli olarak maaş ile birlikte verilmektedir.

Sigortalı kişinin SGK çocuk parası alma şartları 2015 yılında da aynı olup, bu şartlar başlığındaki kriterlere uyum göstermesi sonrasında bu ödenekten yararlanması mümkündür. Ancak bu koşulların yerine getirilmemesi halinde çocuk parası almak mümkün değildir. Sigortalı kişinin çocuk parası alabilmesi için çalışmakta olduğu iş yerinin muhasebe departmanına doğum raporlarını teslim etmesi ile bu ödenekten yararlanmaktadır. Çalışmakta olan kişinin öz çocukları için almakta olduğu çocuk parası evlatlık olan ve bakımı üstlenilmiş ya da mahkeme kararı ile bakımı altına alınmış çocuklar için geçerli olmaktadır.

SSK’lı olarak çalışmakta olan ve belli süre boyunca belli başlı nedenlerden kaynaklı olarak işten çıkarılmış olan kişiler işsizlik maaşı almış oldukları tarih itibari ile bu çocuk parası ödeneğinden herhangi bir değişiklik olmadan aynı şekilde ve düzenli olarak yararlanabilmektedir. Ancak işten çıkarılmış olunması halinde İşkur’a işten ayrılma durumunun bildirilmesi ve bu bildirim sonrasında ödeneğin alınıp alınmayacağı hususunda bilgi alınması gerekmektedir.

Yorumlar kapalı.