vedihi ilmen

Süreyya İlmen Paşa’ ya vefasızlık

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe ve Kadıköy’ ün kurulmasında büyük emek ve bağışları bulunan Süreyya İlmen’ in torunu Vedii İlmen 93 yaşında yatalak ve sürekli bakıma muhtaç durumda.

Geçtiğimiz günlerde bacakları’ da kesilen Vedii İlmen’in aile bireyleri 1927 yılında İstanbulun ve Türkiyenin en büyük Tyatro oyun ve opera sahnesini Darüşşafaka Cemiyetine bağışlamıştı.

Aile bireyleri Süreyya Paşa’ nn birinci kuşak torunu Vedii İlmen’in bu durumunu Darüşşafaka Cemiyetine bildirdiler. Darüşşafaka Cemiyetinden torun Vedii İlmen’in bakımını üstlensin diye talep ilettiler.

Ailenin bu talebini değerlendiremiyeceklerini söyleyen Darülşafaka Cemiyeti yöneticisi Ebru Avşar ” Aileden Bir Milyon TL değerinde yeni bir bağış talep etti. Daha sonra Darülşafaka 500 Bin TL hibe yapılmasıyla bu bakımı yapabilecekleri, değilse bir yardımda bulunamayacaklarını belirttiler.”

Aile bireyleri Darüşşafaka Cemiyeti’ nin bu davranışını vefasız ve kadir bilmemezlik olarak değerlendirdiler.

Kendisiyle görüştüğümüz Süreyya İlmen Paşa’ nın torunu Rıza İlmen ” Bağışcımızın 5.000 m2 lik arsasıyla birlikte hibe edilen Süreyya Paşa Opera binası Süreyya Paşa’ nın manevi hatırı düşünülmeliydi.

“Bağışlarınız dedenizle ilgilidir yeni bir bağış yapmalısınız sözleri bizi incitti ve kırdı. Süreyya Paşa’ nın manevi hatırası saygısızlık görmüş oldu ” diye sitemlerini dile getirdiler.

2017 çeviri ödülü azanan Vedii ilmen’ e reva görülenleri büyük saygısızlık ve vefasızlık olarak değerlendiriyoruz.

1924 yılında Darüşşafaka cemiyetine şartsız hibe edilen Süreyyapaşa Opera-Tiyatro ve sinema salonu

Süreyya İlmen Paşa’nın birinci kuşak torunu Vedii İlmen, oğlu Rıza İlmen ve gelini ile

Süreyya İlmen Paşa’nın birinci kuşak torunu Vedii İlmen, oğlu Rıza İlmen ve gelini ile

Süreyya İlmen Paşa’nın birinci kuşak torunu Vedii İlmen

Süreyya İlmen Paşa’nın birinci kuşak torunu Vedii İlmen

Yorumlar kapalı.