ümranköksüz

Ümran Köksüz Adaylığını Açıkladı

Abone Ol
Daha Fazla

2 Televizyon kanalı canlı yayınladı
Ümran Köksüz’ün hizmetlerinin sinevizyon gösterisi ile anlatılmasıyla başlayan aday adaylık açıklamasını Ulusal Kanal ve Halk TV canlı yayınladı. Aday adaylık açıklamasında salonun hınca hınç doluluğu gözlerden kaçmadı.

“İşten atılan işçilerden tam destek”
Geçtiğimiz günlerde Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nden işten atılan işçiler, Ümran Köksüz’e tam destek verdiler. Aylardır hastane önünde eylem yaptığını, işe dönüş için mücadele ettiklerini belirten işçiler, bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan, her daim yanımızda olan Ümran Köksüz’ün yanındayız, onu destekliyoruz” ifadelerini kullandılar.

Erzurum’dan destek
Erzurum’dan gelen CHP Gençlik Örgütü İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ümran Köksüz’e destek verdiklerini, onun yanında olduklarını ifade ettiler. “En Zor Zamanlarımızda Yanımızda Olan Ümran Köksüz’e Teşekkür Ederiz” pankartı ile salona gelen CHP Erzurum Gençlik Örgütü, Ümran Köksüz’ün sonuna kadar yanında olacaklarını ifade ettiler.

Deniz Gezmiş’in doğum gününde adaylık açıklaması
Aday adaylık açıklamasına “Açıklamayı bugün yapmamın sebebi Deniz Gezmiş’in doğum günü bugün” sözleriyle başlayan CHP Parti Meclis Üyesi ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ümran Köksüz daha sonra şunları söyledi.

Daha sonra aday adaylık açıklamasını yapmak üzere kürsüye gelen CHP Parti Meclis Üyesi ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı Ümran Köksüz şunları söyledi.

Köksüz “Cumhuriyetin cefakar aydın kadınları, sevgili kadın kollarımız, bu kara günlerden çıkış umudumuz, istikbalimiz, gençliğimiz, emeğini ekmeğine katık etmiş, mücadelesi mücadelemiz olan emekçilerimiz.

Hak ettiğimiz Türkiye yolunda, bu önemli adımı atacağımız toplantımıza hepiniz hoş geldiniz, bizi onurlandırdınız. Birçoğunuzla birebir çalışma fırsatı buldum.
“30 yıldır verilen her görevi yerine getirdim”
Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, bu güzel örgütün, bu büyük ailemin, omuz omuza verip başardıklarımız karşısında bir çok kez hayrete düştüm ve her defasında olmam gerektiği yerde olduğuma inandım. Sizlerin verdiği güvenle, 30 yılda, bu partide aldığım her göreve dört elle sarıldım. Bu ülkenin geelceği ile ilgili ne zaman umutsuzluğa düşsem, örgütümün varlığını, azmini, vicdanını hatırlayıp, yeni umutlar filizlendirdim içimde. Beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadığınız için, 30 yıllık bu güzel yolculuğun bir parçası olduğunuz için hepinize şükranlarımı sunuyorum.
“Maltepeli işçilerimizin direnişleri zafere ulaşacaktır”
Yolumuz çetin, sorunlar çok, sorunlar büyük. 13 yılda, bu ülkeye telafisi çok zor olan büyük zararlar verildi. Gençlerimizin umutları, emekleri, hukuksuzluklarla, torpilllerle yandaşlara aktarıldı. İşçilerimizin güvenliği, doymak bilmeyen siyasilere emanet edildi. Binlerce kez dağlandı yüreğimiz, ancak iktidar tarafından bu işin fıtratında var denilerek geçiştirildi.
Soma’da, Ermenek’de bilindik ve sistematik bir ölüm tuzağında bilerek çalıştırıldılar. Borç yükü altında güvencesiz çalıştırılarak susturuldular, binlerce insanımızı kaybettik. Hayatta kalabilenler ise hak gasplarıyla, işten çıkarılma tehditleriyle yüzyüze geldi. Bugün burada bize destek olmaya gelen, omuz omuza direndiğimiz Maltepeli işçilerimizin, direnişleri sonucunda zafere ulaşacaklarına inanıyorum.
“Kadına ve çocuğa şiddet dursun”
Son 13 yılda, kadın cinayetleri %1400 arttı. Ne kadar kolay söyleniyor değil mi ? Her biri birilerinin annesi, kardeşi, sevdiği binlerce kadın. Sadece şiddetten, sadece korumasız oldukları için, sadece koruyamadığımız için, toplum olarak çığlıklarına kulaklarımızı tıkandığı için öldürüldüler. Bundan yaklaşık 1 yıl önce artık yeter demiştik, kadına ve çocuğa şiddet dursun, taciz ve tecavüzler son bulsun, kadının sesi duyulsun demiştik. Çünkü bize “çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin” diye akıl verenler yıllardır duymuyordu sesimizi.

Bu vesileyle bir kez daha kadınlarımızın maruz kaldığı şiddete dikkat çekmek üzere, geçen yıl Türkan Saylan Kültür Merkezi’ nde binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde sunumunu yaptığımız kısa filmimizi sizlerle bir kez daha paylaştık. Ne yazık ki o görüntüler ve seslerin tamamı gerçek. Ve o sesler halen ülkemizdeki binlerce haneden yükseliyor, ve bu vahşet, halen binlerce kadınımızın başına her an her yerde gelebiliyor.
“14 Ay’da 330 kadınımızı şiddete kurban verdik”
Bu tarihten sonra geçen yaklaşık 14 aylık sürede, yaşam hakları elinden alınan 330 kadınımızı daha, göz göre göre şiddete kurban verdik. Sadece evine gitmeye çalışan güzel gözlü Özgecanımız da bunlardan biriydi. Kadına yaşamayı, okumayı, hayatın içinde olmayı çok gören zihniyet devam ettikçe, korkarız ki son olmayacak.
“Engellilerimiz, onları yok sayan politikalar yüzünden evlerinden çıkamıyor”
Bugün bu salonda, geldiğiniz yollarda, gezdiğiniz caddelerde, kendi başına dolaşabilen engelliler görememenizin sebebi, engelli sayısındaki düşüş değil maalesef, keşke öyle olsaydı. Engellilerimiz, onları yok sayan politikalar yüzünden tek başlarına evlerinden çıkamıyor, günlük hayatta yer alamıyor. Bu bir çevre düzenlemesi, yerel yönetim sorunu gibi görünse de, bu sorunun çok daha merkezi politikalarla, bir seferberlikle çözülebileceğine inanıyorum. Çünkü bu konuda yapılacak her türlü iş, belediyelerin hizmetinden ziyade engellilerin yasal hakkıdır, bu konu yerel yönetim insiyatifine bırakılmamalı, engellilerimizin yaşam hakkı yasal güvence altına alınmalıdır.
“Cumhuriyet Halk Partisi olarak umudumuzu kaybetmedik”
Son 13 yılda geldiğimiz konumu anlatacak daha o kadar çok başlık var ki. Hepsini burada irdelemek, vaktinizi almak, içinizi daha fazla karartmak istemiyorum. Çünkü bütün bunları görmemize rağmen biz Cumhuriyet halk partisi olarak hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik, mücadeleden vazgeçmedik, bahanelere sığınmadık. Her sabah evimizden, umutsuzlukla, önyargıyla mücadele etmek için çıktık. Halkı alternatifsiz olduğuna inandırmaya çalışan iktidarın yalanlarıyla mücadele etmek için çıktık. sokak sokak, mahalle mahalle, insanımızı dinledik, halkın içindeydik ve olmaya devam edeceğiz. Şimdi ise yepyeni bir yolculuğa çıkıyoruz hep beraber. Umudun yolculuğuna.
“Partim, Örgütüm ne görev verirse versin çalışacağım”
Umutluyum, çünkü herşeye rağmen, bu ülkenin tertemiz gençlerinin, yılmayan emekçilerinin, dik duran kadınlarının olduğunu biliyorum. Umutluyum, çünkü Berkin’lerin, Ali İsmail Korkmazlar’ ın, Mehmet Ayvalıtaşlar’ın ve gezide kaybettiğimiz tüm CANlarımızın kayıpları gibi acıları bir daha yaşamayacağımız bir dünya mümkün, biliyorum. Umutluyum, çünkü bu ülkenin çoğunluğunun, özü sözü bir, doğruları, ilkeleri ve inançları olaylara ve kişilere göre eğilip bükülmeyen, onurlu insanlardan oluştuğunu biliyorum. Umutluyum, çünkü benim halkım, sadece kendisine yapılana değil, tüm haksızlıklara karşı duracak erdemli bir millettir, onlara güveniyorum. Umutluyum, çünkü siyaseti bir kazanım değil, hizmet makamı olarak görüyorum. Ve bu ülkeye olan vefa borcumu, bundan sonra sizleri Ankara’da temsil ederek ödemek istiyorum. Ve siz, bugün bu salonu dolduran, desteğiyle bugüne anlam katan güzel insanlar, sizlerin huzurunda söz veriyorum. Çok çalışacağım, partim, örgütüm, ne görev verirse versin 30 yıldır olduğu gibi, örgütümün, bu güzel ailenin yüzünü kara çıkarmayacağım.
“Ankara’da sizleri temsil edeceğim”
Bu duygularla Ankara’da sizleri temsilen Milletvekili aday adaylığımı huzurunuzda açıklıyorum. Örgütümün en iyi değerlendirmeyi yapacağına inanıyorum. Umuda yolculukta sizleri yanımda görmek istiyorum. Bugün burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ümran Köksüz Kimdir? Biyografisi
Romanya göçmeni bir ailenin 5 çocuğundan en küçüğü olan Ümran Köksüz, 1962 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Babası TCDD’de memur, annesi ise ev hanımıdır. İlk ve orta öğrenimini Kütahya’da, lise öğrenimini ise İstanbul’da tamamlayan Ümran Köksüz, Trakya Üniversitesi’nde Mimarlık Lisans eğitimini, İstanbul Üniversitesi’nde ise Müze Yönetimi yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

25 yıldır iş hayatının içerisinde olan yüksek mimar Ümran Köksüz, aynı zamanda TMMOB, KADER, TÜREV, SANATÇILAR DERNEĞİ, ADD ve ÇYD üyesidir. Maltepe Huzurevi’nin de 7 yıl başkanlığını yaparak, yaşlılara yönelik bir çok proje gerçekleştirmiştir. Sosyal hizmetler ve yardım bakanlığından ödüller almıştır.

Mimarlar odası ile birlikte Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin başta olmak üzere bölgedeki gençlerin eğitimi ve batı şehirlerinde karşılaşabilecekleri sorunlara karşılık projeler geliştirmiş, çalışmalarda bulunmuştur.

Türkiye’nin yurt dışında tanıtımı ile ilgili projelerde görev almış, kürt sorununun çözümünde batı ile entegrasyon projesinde görev almıştır. Kentsel dönüşüm ve yerinde dönüşüm projelerinde halkın bilinçlendirilmesi, zarara uğramaması için çalışmalar yürütmüştür. 1984 yılından beri parti emekçisi olan Ümran Köksüz, il yöneticiliği, il sekreterliği, il saymanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen CHP Parti Meclis üyesidir.

DSCF1317 copy

DSCF1320 copy

DSCF1321 copy

DSCF1326 copy

DSCF1329 copy

DSCF1331 copy

DSCF1337 copy

DSCF1341 copy

DSCF1344 copy

DSCF1345 copy

DSCF1348 copy

DSCF1349 copy

DSCF1358 copy

DSCF1361 copy

DSCF1365 copy

DSCF1372 copy

DSCF1377 copy

DSCF1381 copy

DSCF1384 copy

DSCF1397 copy

DSCF1418 copy

DSCF1424 copy

DSCF1426 copy

DSCF1436 copy

DSCF1438 copy

Yorumlar kapalı.