ana resim

UNİCERA 2O17 SERAMİK,BANYO,MUTFAK FUARI AÇILDI

Abone Ol
Daha Fazla

27.’si düzenlenen seramik,banyo,mutfak fuarının açılışını İstanbul Valisi Vasip Şahin ile TÜRKİYE İHRACATÇILAR Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi,Türkiye Seramik Kaplama Üreticileri Dernegi Başkanı HANİFİ MUTLU’nun yanısıra CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel ile açılış kurdalesini kesen İstanbul Valisi Vasip Şahin “2017, sektörün kazanç yılı olmasını temenni etti.

Vali Vasip Şahin SERKOP Genel Başkanı Hanifi Mutlu ve beraberindekilerle tüm standtları gezerek sektöre moral verdi. Açılış töreninde sahneye çağırılan SERKOP Genel Başkanı Hanifi Mutlu:

SERAMİK SEKTÖRÜ BİRİNCİLİĞE KOŞUYOR

TÜRKİYE SERAMİK KAPLAMA ÜRETİCİLERİ Derneği Başkanı Hanifi Mutlu “Seramik sektörünün bugünlere gelmesinde sektör üreticilerinin büyük bir özverisi vardır. Yıllık 5 milyar dolar ithalat yapan seramik sektörü yıllık 3,5 milyar dolar ihracaat yapan bir duruma gelmiştir. Buda demek oluyor ki yıllık olarak ülkemiz ekonomisine 10 milyar dolarlık bir katkısı var.

Bugün bu fuarda 126 ülkeden 15.000 katılımcı ağırlıyoruz. Türkiye seramikte bununla yetinmiyor. Halen seramik üreticileri ARGE’leri ile büyüyor. İspanya ve İtalya ile rekabet ediyor. Üreticilerimiz istihdam alanlarını büyütüyor, geliştirip ürünlerin hem boy, hem de kalitelerini yükseltiyorlar. Artık Türk seramikçileri 3.’lük yada 2.’lik için değil, 1.’lik için çalışmalı, üretmelidirler. Seramik sektörüne de bu yakışır. TÜRKİYE SERAMİK SEKTÖRÜ BİR dünya markası olacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA, 4 kıtadan 15 bini yabancı, 100 bin profesyonel ziyaretçi hedefi ile kapılarını açtı. Şehrin ve ihracatın merkezi CNR EXPO Yeşilköy’de, 126 ülkeden katılımcı ve ziyaretçiler ağırlandı.

Ekonomi Bakanlığı’nın iki önemli desteğini de arkasına alan UNICERA’ya 15 ülkeden katılımcı, 40 ülkeden de alım heyetleri getirildi. 160 bin metrekare alanda düzenlenen fuara, 1000’i aşkın marka ve temsilcilik katıldı. Fuar ayrıca Türkiye’nin en kapsamlı alım heyeti organizasyonlarından birine ev sahipliği yaptı.

CNR Holding Kuruluşu İstanbul Fuarcılık, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF), TÜRKİYE SERAMİK KAPLAMA ÜRETİCİLERİ Derneği (SERKOP) ve Tesisat İnşaat Malzemeleri Derneği (TIMDER) iş birliğinde organize edilen fuarda 126 ülkeden profesyonel ziyaretçi ağırlandı. Başta ABD, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve İspanya olmak üzere, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya, Bosna, Kosova, Çin, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Türki Cumhuriyetler, Mısır, Libya, Fas, Cezayir, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Umman, Ürdün, Filistin, Lübnan, İran, Suriye, Irak, İsrail gibi çok sayıda ülkeden gelen yabancı alım heyetleri, katılımcılarla B2B Eşleştirme Programı kapsamında ikili görüşmeler yaptı.

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA’da, İtalya’nın önde gelen tasarım firması DIGITAL DESIGN SRL, Portekiz’in küresel seramik üreticisi MOTA II SOLÇOES CERAMICAS, İspanya’nın vitrifiye üretiminde önde gelen firması DIMIX SANITARY APPLICATIONS’un yanı sıra, Almanya, İtalya, Portekiz, Çin, Sırbistan, Hong Kong, Tayvan, Hindistan, İran’ın da aralarında bulunduğu 15 ülkenin en önemli firmaları, yeni ürün ve modelleri ile yerini aldı.

Sivil toplum kuruluşlarından fuara tam destek

İspanya Banyo Ekipmanları Derneği (ASEBAN), Confindustria Ceramica İtalia (EDI. CER SPA), Endüstriyel Tasarımcılar Derneği, Türkiye Serbest Mimarlar Derneği, Denizli Ticaret Odası, Denizli Sıhhi Tesisatçılar Odası, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Sıhhi Su Tesisat Kalorifer Derneği, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Eskişehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, İzmir İnşaat ve Malzemeleri Derneği, Bozöyük Mimar Sinan Meslek Lisesi, Aksaray ticaret ve Sanayi Odası, Ankara Sıhhi tesisatçılar Odası, Bozöyük Ticaret ve Sanayi Odası ve Mustafakemalpaşa Ticaret sanayi Odası gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve eğitim kurumlarının katıldığı UNICERA, ihracata yönelik yeni işbirliklerinin de başlangıç noktası oldu.

Fuar kapsamında gerçekleştirilen Su Medeniyetleri Sergisi, Seramik Sergisi ve engelli sanatçı Semra Çelik’in resimlerinden oluşan sergiye ilgi oldukça yoğundu.

Banyo ürünleri, zemin-duvar kaplamaları, seramik işleme teknolojileri, mutfak ürünleri, dekorasyon ürünleri, ambalajlama, depolama gibi ürün gruplarının sergilendiği fuar ilgiyle takip edildi.

Yorumlar kapalı.