9e46b04e-6bfc-4f71-b308-3db4456b92b1

Üniversite öğrencileri “Odak”la ilk sergilerini açtı

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler, Türkiye’de önemli sergi ve işlere imza atmış sanat kuramcısı, akademisyen Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde gerçekleştirdiği “Odak” sergisi ile ilk kişisel sergilerini Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) açtı.

Serginin açılışı için düzenlenen kokteyle, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülveli Kaya, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi ve küratör Marcus Graf, Bedrettin Dalan’ın danışmanı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, çok sayıda sanatçı ve ilk kişisel sergilerini açan 70’e yakın mezun öğrenci katıldı.

DEKANDAN BAŞKAN KILIÇ’A TEŞEKKÜR

Serginin açılış konuşmasını yapan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülveli Kaya, böyle bir ortamı kendilerine sağladığı için başta Belediye Başkanı Ali Kılıç olmak üzere, TSKM yöneticilerine teşekkür ederek, “Odak, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, sanat ve tasarım eğitiminde farklı bakış açılarını ve yaratıcılığı geliştirmeyi eğitiminin odak noktası olarak kabul ederek yetiştirdiği sanatçı ve tasarımcıların üretimlerinden oluşan bir karma sergi niteliğinde. 2018 mezuniyet projelerinden oluşan sergi, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde bulunan Plastik Sanatlar, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tiyatro ve Sanat Yönetimi bölümlerinin üretimlerini bir araya getirmektedir” dedi. Konuşma sonrası Kaya’ya, TSKM Kültür-Sanat Koordinatörü Ayşe Sipahioğlu tarafından, Maltepeli kadınlarca üretilen tabak hediye edildi. Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği ve birbirinden ilginç tasarım ve figürlerin sergilendiği sergi, 20 Ekim’e kadar gezilebilecek.

HAYAL-İ TEMSİL AFİFE İLE BEDİA

Sergi sonrası Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri, “Hayal-i Temsil Afife ile Bedia” isimli oyunuyla, aynı merkezde sahne aldı.  Oyunda Dikran Efendi’nin gözünden, her türlü zorluğa rağmen sahneye çıkmayı başaran ve tiyatro sahnesindeki ilk Müslüman kadınlar olarak adlarını tarihe yazdıran Afife Jale ve Bedia Muvahhit’in hayalleri, tutkuları, aşkları, sahne özlemleri anlatıldı.

Yorumlar kapalı.