ahmet-köşe

Yerel Gündem

Abone Ol
Daha Fazla

Değişen ve gelişen Türkiye’de belediyeler kurulum amaçlarına uygun hizmetleri birkaç yıla kadar tamamlayacaklar gibi görünüyor. Eskiden yol, su, kanalizasyon ve çöp toplamak gibi görevlerden sorumlu ettiğimiz yerel yöneticilerden artık tüp geçitler, duble yollar, raylı sistemler ile donatılmış sosyal proje alanlarını imar eden yerel yöneticiler olarak görmekteyiz.

Türkiye yerel yönetimlerin misyonunu tamamlamak üzere olduğunu artık görmesi gerekmektedir!

Modern ve gelişen Türkiye’nin, Türkiye belediyecilik örneklerinin önüne yeni bir vizyon konulmalıdır.

Bu da ancak ileri demokrasi ile yerel yönetimler mevzuatıyla düzenlenebilir.

Yerinden yönetim modellerinin tartışıldığı ülkemizde artık yerel yöneticiler (Vali, Kaymakam, Başhekim, Emniyet Müdürü) gibi unsurlar, artık halk tarafından seçilmelidir.

Yerel gündemler, artık ülkemizin siyasi gündemini de belirleyerek bir siyasi sonuç doğuracak niteliktedirler.

Seçim ile iş başına getirilen Vali, Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, artık halkın önündeki birinci tekil şahıslar olmalıdırlar.

Vali görev süresi bittiğinde halka hesap vermeli, aday olmalı, sonucunu da görmelidir. Örneğin bir başhekimi sağlık bakanlığı atıyor, sonra sağlık bakanlığının emir ve talimatlarıyla hizmet vermeye gayret ediyor.

Oysa oda seçim ile iş başına getirilmeli, halk seçmeli, başhekim de halka karşı sorumlu olmalıdır.

SEÇİM SİSTEMİ

Türkiye’nin seçim sistemi de özlenen ve beklenen yeni anayasa ile birlikte tarihe gönderilmelidir.

İleri demokrasilerde dar bölge seçim sistemi ile merkez taşraya karışmaz, karışamaz.

Oranın, o bölgenin milletvekili adayını o bölge halkı yada bağlı olduğu siyasi parti birlikte belirleyebilir. Bölgeyi daraltarak demokrasiyi çoğaltabiliriz.

Türk siyasi tarihine ve yerel belediyeciliğe yeni bir soluk, ufuk açacak olan Yerel Gündem Dergisi’ni okurları ile buluşturmaktan onur duyuyoruz. Halk adına, halk için, halk ile beraber sloganıyla yeni gündemlerde buluşmak üzere.

Saygılarımla..

Ahmet Tükek

Yorumlar kapalı.