tuzla-belediyesi-sinema-gunlerinde-2017(4)

Yeşilçam’ın “Aile ve Sevgi” Temalı Filmleri Tuzla Belediyesi Sinema Günleri’nde

Abone Ol
Daha Fazla

Tuzla Belediyesi, “Aile ve Sevgi” temasıyla ücretsiz Türk Sinema Günleri düzenliyor. “Sinema Yollarda” isimli proje aynı temalı söyleşi ile başladı.
Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen “Türk Sineması Günleri” kapsamında, Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerini sinemaseverlere ulaştırmak amacıyla yola çıkan “Sinema Yollarda” isimli proje “Aile ve Sevgi” temalı söyleşiyle başladı. İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, Yeşilçam oyuncuları ve yönetmenlerinin resimlerinin yer aldığı yağlı boya resim sergisi, sinemaseverlerle buluştu. Söyleşiye konuşmacı olarak yönetmen Mustafa Karadiş, Türk sinemasının sevilen ismi Ediz Hun, dizi oyuncusu, tiyatrocu ve opera sanatçısı Ferdi Atuner, Sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler, Yeşilçam’ın sevilen isimleri Diler Saraç, Kaynanalar ve Perihan Abla dizilerinin yönetmeni Hüsametin Ünlüoğlu, yönetmen Yılmaz Atadeniz ve sinema yazarı Alican Sekmeç katıldı.

Yeşilçam’ın Işığı Sönmedi
Projeyi hazırlayan yönetmen Mustafa Karadiş, “Sinema Yollarda” projesinin, çok güçlü bir hikayeye sahip olduğunu, hazırlandığını ve yola çıktığını aktararak kendilerine ev sahipliği yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.
Televizyon ve sinemanın toplumu yönlendirme gücü olduğunu dile getiren Karadiş, “Bu programda ana temamız ‘Aile ve Sevgi’dir. Yeşilçam’da, arkadaşlık, dostluk ve aile konuları işlenirken, oyuncularımız bizi hep ağlattılar ama sonunda da her zaman güldürdüler. Yeşilçam’ın ışığının sönmemesinin sebebinin aile, arkadaşlık ve dostluğa sahip çıkan insanlar olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Sinema Hayatın Bir Gerçeği
Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın selamını ileterek kültür ve sanat hizmetleri hakkında bilgi verdi. Özcan, “Sinemasız bir hayatı hiçbir ülkede, hiç kimse düşünemez. Günümüzde, sürekli eskilerin iyi olduğu konuşularak özlemle yad ediliyor. Bunun özeti, bütün işlerde olduğu gibi eğer siz bir işe kalbinizi, gönlünüzü katarsanız, oradan ihlaslı bir sonuç elde edersiniz. Sinemayla topluma olumlu veya olumsuz bir mesel vermek mümkündür. Bir hekim olarak şunu belirtmek istiyorum, yıllarca insanlara anlatarak, onlara nüfuz edemediğiniz bir meseleyi, sinemada veya küçük bir sahnede dile getirerek, toplumda bir psikolojik ve huy değişikliğini gerçekleştirdiğini görüyoruz. Toplumsal birlik, beraberlik ve sevgi gibi değerlerin de bu anlamda, sinema diliyle topluma aksettirilmesi gerektiğinin önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sevgi, Değişen Dünyada Sahip Çıkılması Gereken En Önemli Değerler Arasındadır
Türk sinemasının sevilen ismi Ediz Hun da sevginin, değişen dünyanın sahip çıkması gereken en önemli değerleri arasında yer aldığını belirterek, eskiden Türk filmlerinin arkadaşlık, dostluk, aile ve sevgi temalarıyla harmanlandığını ve bu değerlerin seyirciye özenle aktarıldığını dile getirdi. Hun, “İdeallerimizin, amaçlarımızın ve hayallerimizin bilincinde olduğumuz takdirde, bu kuvvetli akıntılara karşı koyabiliriz. Ne uğrunda yaşadığımızı bilmek ve kendi çağlayanlarımızı bulmak zorundayız. İşte o zaman hayallerimizdeki dünya, gerçek olan geleceğimizde şekil bulacaktır diye düşünüyorum. Sinema nehrinin sürüklediği bizler, oyuncu değil, sanatçıyız çünkü sinema sanattır.” dedi.

Ailemizi ve Değerlerimizi Muhafaza Edelim
Dizi oyuncusu, tiyatrocu ve opera sanatçısı Ferdi Atuner de her akşam televizyonlarda yayınlanan dizilerde algı operasyonu yapıldığını savunarak, “Televizyonda oynayan dizilerde, sizlere kötü anlamda dokunan şeyleri izliyor ve bunun farkına varıyor musunuz? Ben, genç kızlarımızın, erkeklerimizden daha haşin bir şekilde kavga ettiklerinin farkındayım. Kız arkadaşlar, birbirinin eşini veya sevdiğini elde etmeye çalışıyor ve ne yazık ki bunlar bugün televizyonlarımızda dizi film olarak yayınlanıyor ve farkındaysanız bazı haber kanallarında bu olayların gerçek hayattaki yansımalarını da görüyoruz. Bir algı operasyonu yapıldığının farkında mısınız? Lütfen bu tuzaklara düşmeyelim, ailemizi ve değerlerimizi muhafaza edelim.” ifadelerini kullandı.

Aile Sevgisiyle Yaşayabilen İnsanlarız
Sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler ise “set ahlakı”nın önemini anlatarak, Yeşilçam oyuncularına çoğu zaman eşlik ettiğini ve onlarda mevcut olan sevgi ve saygıya, bugünkü dizi ve film oyuncularında rastlayamadığını söyledi.
Ülkenciler, “Konumuz ‘aile ve sevgi’ ve biz de buradaki konuşmalarımızda, günümüzde çekilen bazı dizileri, konularının kötü olduğunu gerekçesiyle eleştirdik. Fakat buradan bir temennimi dile getirmek istiyorum. Bizler, aile sevgisiyle bu toplumda yaşayabilen insanlarız. Bizim binlerce şehitlerimiz var, bu şehitlerin aileleri, çocukları ve eşleri var arkalarında kalan. Bir tek konu yok mu yahu bir dizinin içerisinde küçük de olsa yer alacak? Bu insanların hayatını konu edinecek bir Allah’ın kulu yok mu?” değerlendirmesinde bulundu.
Konuşmaların ardından, Yeşilçam’ın sevilen isimleri Ediz Hun, Diler Saraç ve Ferdi Atuner, Kaynanalar ve Perihan Abla dizilerinin yönetmeni Hüsametin Ünlüoğlu, yönetmen Yılmaz Atadeniz, sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler ve sinema yazarı Alican Sekmeç’e plaket takdim edildi.

Türk Sineması Günleri Etkinlik Programı
Tuzla Belediyesi Türk Sineması Günleri, “Sinema Yollarda” etkinliği, 17 Aralık 2017 Pazar gününe kadar film gösterimleri, sergi ve söyleşilerle İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Tarih                          Saat                Yer                                                    Film

12 Aralık Salı              15.00               İdris Güllüce Kültür Merkezi            Panel – Sergi

13 Aralık Çarşamba     15.00               İdris Güllüce Kültür Merkezi            Ayşecik ile Ömercik

14 Aralık Perşembe      15.00               İdris Güllüce Kültür Merkezi           Mahalle Arkadaşları

15 Aralık Cuma           15.00               İdris Güllüce Kültür Merkezi            Ah Nerede Vah Nerede

16 Aralık Cumartesi     15.00               İdris Güllüce Kültür Merkezi            Bizim Aile

17 Aralık Pazar            15.00               İdris Güllüce Kültür Merkezi            Neşeli Günler


Yorumlar kapalı.