tskm zeynep karababa (3)

Zeynep Karababa türküleriyle TSKM’de sahne aldı

Abone Ol
Daha Fazla

Halk müziği sanatçısı Zeynep Karababa, “İnsan İnsan” adlı konseriyle Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

Ozan geleneğinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Zeynep Karababa, Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen konserine Fazıl Say’ın bestelediği, sözleri Muyiddin Abdal’a ait “İnsan İnsan” adlı eseriyle başladı. Bu karanlık günlerde Maltepe’de dinleyicileriyle bir araya gelmekten dolayı çok heyecanlı ve mutlu olduğunu ifade eden Karababa, “Hepinizi Pir Sultan Abdal’ın inancıyla selamlıyorum” dedi. Klasik Batı müziğini saz ile buluşturan eserleri seslendiren Karababa, söz ve müziği kendisine ait eserlerde söyledi. Sivas’ın türküleri ve halk ozanları ile tanınan Çamşıhı Yöresi geleneğiyle yetişen Karababa, Çamşıhı ağzıyla seslendirdiği türkülerle dinleyicilerin yüreklerine dokundu.

Ozan geleneğini de değinen Karababa, “Gelenek bir ateştir, kordur,  kül değildir. Bende bu gelenek için bir köprüyüm” diye konuştu. Karababa’nın söylediği türkülerle coşan dinleyiciler, sahneye çıkarak halay çekti. Konserde Alevi- Bektaşi geleneğinden türküleri, nefesleri ve deyişleri de güçlü yorumuyla seslendiren sanatçı, dinleyicilere unutulmayacak bir akşam yaşattı.

Yorumlar kapalı.